Golub-Dobrzyń. Nauczyciele opluwali swoją szkołę w sieci. Wśród oskarżonych radny

Dodano: 15 lutego 2013, 8:00 Autor:

Zbigniew Winiarski, dyrektor ogólniaka w Golubiu-Dobrzyniu, powiedział "dość” obraźliwym wpisom intenetowym. Śledztwo wskazuje, że mogli to robić... nauczyciele ze szkoły. Jeden z nich to radny.

Zbigniew Winiarski mówi: - Już od długiego czasu na forum pojawiały się dość obraźliwe wpisy dotyczące szkoły i nauczycieli, a jako dyrektor jestem zobowiązany dbać o nasze dobre imię. Dlatego też wystąpiłem do sądu o identyfikację adresów IP, z których wpisywano tego typu posty.

Wpisy, po interwencji szkoły, zostały usunięte, ale nam udało się dowiedzieć, że m.in. niektórych nauczycieli nazywano "przydupasami Zbycha”, a starszych pedagogów "dinozaurami”, sugerując też dyrektorowi zatrudnianie "pociotków” i mobbing.

Dyrektor do rozszyfrowania przekazał sześć adresów IP. Do tej pory zostali ustaleni właściciele czterech. Dwa z nich są przypisane do komputerów nauczycieli "Wazówny”.

Przeczytaj również: Pomówienie w internecie. Kara za zniesławienie na forum gk24.pl

W domu mam kilka komputerów

Zbigniew Winiarski na razie nie chce podać nazwisk tych osób. - Ta sprawa jest w trakcie rozpatrywania przez odpowiednie organy. Kiedy już skończą, będę mógł rozmawiać konkretniej - argumentuje.

- Czy to prawda, że na radzie pedagogicznej padło nazwisko nauczyciela Ryszarda Jagodzińskiego? - pytam.
- Nie potwierdzam, a jeśli ktoś tak powiedział, to złamał tajemnicę rady pedagogicznej - odpowiada dyrektor.

Potwierdza to sam zainteresowany. Ryszard Jagodziński, polonista w Zespole Szkół nr 1 i wieloletni radny miejski. - Pan dyrektor oskarżył mnie publicznie, nie przedstawiając żadnego dokumentu - mówi. - A ja takich wpisów na forum nie robiłem. Kategorycznie zaprzeczam. W moim domu są cztery dorosłe osoby. Mam też router bezprzewodowy, do którego podłączony jest komputer stacjonarny i trzy laptopy. Ponadto do moich synów przychodzą koleżanki i koledzy. Nieraz siedzą do późna, również przy komputerze.

Jagodziński dodaje też, że często nie ma go w domu. - Jestem nie tylko nauczycielem, ale i radnym. Wyjeżdżam na spotkania z wyborcami. Nie blokuje wtedy routera. Mam to robić synowi - nauczycielowi jednej ze szkół? Czy drugiemu, studentowi piątego roku? To niepoważne.

Zobacz też: Przyczajony Youtube, ukryty Facebook. Co pokazują w internecie politycy z regionu?

"Pomorska” dowiedziała się, że polonista ma jednak stanąć przed oświatową komisją dyscyplinarną przy wojewodzie. Dyrektor w tej chwili nie wyklucza też żadnych "środków prawnych” wobec nauczyciela.

Ryszard Jagodziński zresztą podobnie: - Czuję się pomówiony. Jestem nauczycielem i radnym, a dyrektor podważył mój autorytet. Sąd nie udowodnił mi winy. Zresztą wcześniej pan dyrektor dwa razy rozmawiał ze mną w gabinecie, a ja kategorycznie zaprzeczyłem, że jestem autorem wpisów. Pomimo tego na radzie publicznie o tym powiedział.

Jagodziński, jak twierdzi, czuje się w szkole od lat dyskryminowany.

Zbigniew Winiarski uważa, że obraźliwe wpisy internetowe są przejawem cyberprzemocy, która staje się coraz poważniejszym problemem. - Jestem za poprawą jakości życia, za rozwojem, także za forum, ale według mnie administratorzy powinni wymagać od internautów rejestracji. Czasami bowiem daje się ludziom narzędzia, do których niektórzy z nich po prostu nie dorośli - mówi.

Starosta też czeka

To nie jedyna taka sytuacja w Golubiu-Dobrzyniu. Jeszcze większego trzęsienia w mieście można się spodziewać, gdy znane będą nazwiska osób znieważających w internecie starostę. Wojciech Kwiatkowski potwierdza: - Czekam na ujawnienie sprawców 46 obraźliwych wpisów.

Czytaj: Dodajoszusta.pl - donosicielstwo kwitnie w internecie

Zdaniem mecenasa Marka Redeckiego z Kancelarii Klimek&Redecki Sp.p., prowadzącego sprawy o zniesławienia na forach internetowych, tego typu spraw jest coraz więcej. - Dawniej forum do zniewag stanowiły karczmy i jarmarki, teraz forum jest w internecie - mówi. - Internet daje autorom obelg pozorne poczucie anonimowości i bezkarności. Na szczęście sądy przetarły już procedurę ustalania IP i danych osobowych sprawców. Za zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania, np. internetu grozi wyższa kara, aż do pozbawienia wolności do roku. Sąd może także orzec na rzecz pokrzywdzonego lub cel społeczny nawiązkę do 100 tys. zł. Pokrzywdzony może dochodzić również zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, wytaczając proces cywilny.

Marek Redecki wyjaśnia też, że przestępstwo zniesławienia nie występuje, jeżeli wpisy dotyczące osób pełniących funkcje publiczne są zamieszczane w ramach krytyki w interesie publicznym, a rozgłaszane informacje okażą się prawdziwe. - Jednak ich autor może odpowiadać za zniewagę, czyli po prostu za obelgi - mówi.

Wiadomości z Golubia-Dobrzynia

Czytaj więcej o:
  • Golub-Dobrzyń
  • liceum w Golubiu Dobrzyniu
  • nauczyciele z Wazówny
  • szkoła w Golubiu Dobrzyniu
  • Wazówna Golub Dobrzyń
  • zniesławienie na forum
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Wystartował Ekstra Magazyn!

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy znasz miejsca, w których Straż Miejska urządza "polowania" na kierowców?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 764.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.