Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci mogą kserować nawet całe książki. Wydawcy: to zamach na prawa autorów!

Joanna Pluta [email protected] tel. 52 326 31 56
Centrum Cyfrowe Projekt Polska uświadamia studentom, że mogą legalnie kserować i rozpowszechniać całe książki, również te, wypożyczane z bibliotek.
Centrum Cyfrowe Projekt Polska uświadamia studentom, że mogą legalnie kserować i rozpowszechniać całe książki, również te, wypożyczane z bibliotek. archiwum GP
Centrum Cyfrowe Projekt Polska rozpoczęła akcję informującą studentów o tym, że mogą legalnie kserować całe książki, nawet w bibliotekach. Wydawcy mówią, że to zamach na prawa autorów, Centrum odpowiada, że tylko informuje o tym, co wolno.

Dziennik Gazeta Prawna opublikował niedawno informację o kampanii informacyjnej Centrum Cyfrowego Projekt Polska, która uświadamia studentom, że mogą legalnie kserować i rozpowszechniać całe książki, również te, wypożyczane z bibliotek. Na to od razu zareagowała Polska Izba Książki, która uznała, że to nakłanianie do łamania prawa.

- Ustawa o prawie autorskim pochodzi z 1994 roku, a wtedy jeszcze internet w Polsce na taką skalę nie działał - tłumaczyła nam Grażyna Szarszewska z Polskiej Izby Książki. - Dlatego jest tyle wątpliwości co do jej interpretacji. Bo rzeczywiście, można na własny użytek kserować część czy nawet całą książkę, wcześniej nabytą, można tę kopię komuś pożyczyć, ale nie wolno jej już rozpowszechniać na masową skalę, jak to się teraz dzieje w internecie. To już nie jest działanie w duchu ustawy. Dlatego nie wolno do tego nakłaniać.

Przeczytaj również: Studencie, nauczymy Cię oszczędzać! Zajrzyj do survivalowego poradnika

Nie chcą siedzieć cicho

Centrum Cyfryzacji broni się odpowiadając, że ich kampania ma czysto informacyjny charakter. - W ramach akcji o kserowaniu precyzyjnie określiliśmy granice dozwolonego użytku i wskazaliśmy, które działania nie są już dopuszczalne. Informujemy wyraźnie, że nie wolno rozpowszechniać kserowanych treści poza kręgiem bliskich i znajomych (objętych dozwolonym użytkiem osobistym) ani też dla celów handlowych - czytamy na ich blogu. - Odnosimy wrażenie, że kwestia dozwolonego użytku często jest traktowana jako temat, który najlepiej jest przemilczeć.

- Niby to nic nowego, bo i tak nie mamy wyjścia, musimy kserować - mówi jedna ze studentek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Naukowe książki po pierwsze są bardzo drogie, a po drugie często praktycznie niedostępne. Dlatego jak już komuś uda się taką zdobyć, to zwykle udostępnia ją studentom całego roku. A w dobie internetu to bardzo proste.

Zobacz też: Torunianka otwiera bezpłatne ksero

Czas na zmiany. Duże zmiany

Czy zatem jest jakiś sposób na rozwiązanie tej sytuacji? - Dyskusja na ten temat trwa od lat. Oczywiście idealnie byłoby, aby wszystkich było stać na zakup książki, albo żeby biblioteki dysponowały odpowiednią liczbą egzemplarzy, ale tak nie jest - mówi Szarszewska. - Myślę, że warto mądrze wykorzystać nowoczesne technologie, do których mamy teraz dostęp w sposób, który będzie chronił interesy twórców. A ponadto zmodyfikować prawo.

Sprawdź: Zobacz, gdzie w Bydgoszczy są biblioteki [lista, godziny otwarcia]

W tym celu już w połowie marca między innymi przedstawiciele Polskiej Izby Książki oraz Centrum Cyfryzacji mają się spotkać. - Będziemy się zastanawiali co zrobić, aby jak najlepiej rozwiązać ten problem. Studenci muszą mieć dostęp do wiedzy, a twórcy muszą być za swoją pracę wynagradzani, inaczej przestaną pisać.

A co na to małe wydawnictwa uczelniane, których publikacje zwykle wychodzą w niewielkim nakładzie? - Myślę, że prawo mimo wszystko chroni autorów, nie obawiałbym się o ich interesy - twierdzi prof. Józef Flizikowski, redaktor naczelny Wydawnictwa Uczelnianego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska