Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po co generał Charles de Gaulle przybył do Włocławka?

Jolanta Młodecka [email protected]
Włocławek, kamienica przy ul. Cyganka 26, gdzie kwaterował Charles de Gaulle (zdjęcie u góry)
Włocławek, kamienica przy ul. Cyganka 26, gdzie kwaterował Charles de Gaulle (zdjęcie u góry) Jolanta Młodecka
W 1920 r. kapitan Charles de Gaulle przybywa do Włocławka. Kapral Markiewicz otrzymuje rozkaz współpracy z oficerem.
Dwór w Dębicach. Tu ojciec Edwarda Markiewicza był ogrodnikiem.
Dwór w Dębicach. Tu ojciec Edwarda Markiewicza był ogrodnikiem. Rys. Jolanta Młodecka

Dwór w Dębicach. Tu ojciec Edwarda Markiewicza był ogrodnikiem.
(fot. Rys. Jolanta Młodecka)

Tę ciekawą historię, związaną z jedną z najwybitniejszych postaci świata polityki w XX w., wpisaną w historię naszego miasta, przypomniał nam Zbigniew Jankowski, regionalista i przewodnik PTTK.

Zamieścił ją w "Biuletynie przewodnickim" (99/2010), skąd zaczerpnęliśmy garść faktów, dotyczących pobytu generała Charlesa de Gaulle we Włocławku i okolicach - a dokładniej w Dębicach, siedzibie rodziny Hacków.

Właśnie od Dębic rozpoczniemy naszą opowieść. Dębice to mała wioska, kilka kilometrów na południe od Włocławka. Obecnie - tuż za miedzą kruszyńskiego lotniska.

Edward Markiewicz urodził się w 1898 r., był synem głównego ogrodnika w majątku Hacków w Dębicach. Rodzina przeniosła się do Wagańca, majątku Bogusława Bacciarellego, a następnie do Kowala. Edward ukończył gimnazjum w Lublinie, wrócił do Kowala i rozpoczął pracę w urzędzie miejskim. W 1915 r. wstąpił do POW, trzy lata później do Legionów.

W 1919 r. został powołany do wojska. Służył w 4. pułku artylerii polowej, stacjonującej we Włocławku przy ul. Długiej. Jako podoficer został przydzielony do zadań specjalnych - został łącznikiem i tłumaczem w rozmowach polskiego dowództwa wojskowego z przedstawicielami francuskiej misji wojskowej, która w tym czasie przebywała we Włocławku. W jej składzie był m.in. kapitan Charles de Gaulle. Trwała wojna polsko-bolszewicka.

W czerwcu 1920 r. awansowany do stopnia majora Charles de Gaulle przybywa do Włocławka. Wtedy to kapral Markiewicz, wraz z dwoma kolegami, otrzymuje rozkaz współpracy z francuskim oficerem. De Gaulle kwateruje w kamienicy przy ul. Cyganka 26, u właściciela apteki A. Dziekanowskiego.

Wyświetl większą mapę

Edward Markiewicz
Edward Markiewicz

Edward Markiewicz

Współpraca układała się pomyślnie. Rodzina Markiewiczów często gościła francuskiego oficera w Kowalu. De Gaulle miał zawsze prośbę do gospodyni, by ziemniaki były gotowane w oleju, a nie w wodzie.

Latem 1920 r. front wojny polsko-bolszewickiej zbliżał się do Włocławka. Markiewicz i de Gaulle udali się do Warszawy, kwaterując w hotelu Polonia. Po zakończeniu działań wojennych kapral Markiewicz został zwolniony do cywila, rozpoczął pracę w PKP, ożenił się - rodzina na długie lata związała się z Kowalem. Po latach pracy Edward Markiewicz przeszedł na emeryturę.

W latach 60., na tle stosunków polsko-niemieckich, mocno akcentowana była sprawa granic na Odrze i Nysie. Charles de Gaulle, wówczas już prezydent Francji, stanowczo popierał stanowisko Polski w tej sprawie. Były kapral wysłał swemu byłemu przełożonemu podziękowania za tę postawę. Prezydent przypomniał sobie polskiego kaprala i również podziękował za pamięć.

Wspomnienia odżyły w 1967 r. w czasie wizyty prezydenta de Gaulla w Polsce. W katedrze oliwskiej, gdzie prezydent uczestniczył we mszy, Edward Markiewicz znów mógł bezpośrednio spotkać się ze "swym" francuskim oficerem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska