Radni donieśli na burmistrza Golubia-Dobrzynia Romana Tasarza

Dodano: 5 lutego 2013, 6:00 Autor:

Czy i kto przekroczył uprawnienia, sprzedając działkę córce i zięciowi burmistrza miasta Romana Tasarza? Prokuratura Rejonowa wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Sonda

Brak ankiety.

W 2008 roku córka i zięć burmistrza Romana Tasarza kupili w przetargu działkę budowlaną przy ul. Brodnickiej. Po kilku miesiącach zawnioskowali do burmistrza o wydzielenie fragmentu rolnej przyległej działki, który chcieli dokupić "na zagospodarowanie” swojej. Nabyli ją bez przetargu. Całość (ok. 1220 m kw.) kosztowała ich 27 tys. zł.

Przeczytaj także: Burmistrz Golubia-Dobrzynia: Mimo pseudosensacji rzetelnie pracujemy

Ja się panu dziwnię....

W styczniu Prokuratura Rejonowa w Golubiu-Dobrzyniu zajęła się sprawą na wniosek radnych Hanny Grzywińskiej, Mariusza Piątkowskiego i Aleksandra Wichrowskiego. "Zawiadamiamy o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności na szkodę miasta przez Romana Tasarza pełniącego funkcję burmistrza” - napisali.

Temat wzbudził emocje na ostatniej sesji rady miejskiej. Radny Ryszard Jagodziński wyraził przekonanie, że prokuratura nie dopatrzy się żadnych znamion przestępstwa. - Jako przewodniczący komisji rewizyjnej dogłębnie zbadałem tę sprawę - zapewniał.

Mówił też o zaszczuciu burmistrza przez rajców opozycyjnych, atakując najmłodszego z trójki podpisanych pod zawiadomieniem - Aleksandra Wichrowskiego. - Ja się panu dziwię, pan powinien pamiętać, jak kiedyś zaszczuty był pana ojciec (były prezes MZK - przyp.) - twierdził, zdradzając też prywatne informacje dotyczące ojca radnego.

Aleksander Wichrowski wystąpienie Jagodzińskiego, odnoszące się do osobistych spraw taty, określił "jako brzydkie i nie na miejscu”.
Radnemu Kazimierzowi Radeckiemu radny Jagodziński zarzucił "kłamstwo w żywe oczy”. Dostało się też m.in. Hannie Grzywińskiej za to, że jako radna zażądała z urzędu zestawień dotyczących mienia komunalnego. - Zangażowała przy tym urzędniczkę na dwa tygodnie - twierdził Jagodziński.
- Jeśli ta rzecz zajęła dwa tygodnie, to znaczy, że takich zestawień latami nikt nie robił - ripostowała radna i podsumowała. - Mam nadzieję, że posłuchała pan tego, co pan tu dziś powiedział i się nad tym zastanowi.

"Dokupki” bez przetargu

Osoby, które zawiadomiły prokuraturę otrzymały pismo o wszczęciu przez nią śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez burmistrza. Roman Tasarz zaprzecza: - Z moich informacji śledztwo toczy się w sprawie "ewentualnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych”.

Potwierdza to Jarosław Kosiński, prokurator rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu, dodając:
- Śledztwo toczy się w sprawie. Nikt nie ma postawionych zarzutów. Prawdopodobnie w lutym zdecydujemy, co do dalszego jego kierunku lub umorzenia.
Burmistrz zapewnia, że wyłączył się z postępowań dotyczących jego rodziny. Dokumenty podpisywali wiceburmistrz lub kierownik referatu gospodarki.
Twierdzi jednak: - Dokupienie od miasta jakiegoś nieużytku do działki budowlanej nie jest niczym wyjątkowym. To standard. Miasto ma z tego korzyść, bo taki teren jest opodatkowany i uporządkowany przez nowego gospodarza.
Sprawdziliśmy - w 2008 roku były 4 takie transakcje, w 2009 -1, 2011 -2, a w ubiegłym - 5.

"Dokupki” realizowane są bez przetargu. - Chyba że działka ma jeszcze innego sąsiada, który też jest zainteresowany transakcją - wyjaśnia Izabela Lewandowska, wiceburmistrz miasta.

Czytaj więcej o:
  • Golub-Dobrzyń
  • Roman Tasarz
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy na ulicach w Golubiu-Dobrzyniu powinno być więcej policyjnych patroli?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 14.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.