Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"W województwie zarejestrowaliśmy 8119 nowych przypadków raka"

Rozmawiała Hanka Sowińska
Dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Natomiast w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowaliśmy 8119 nowych przypadków raka. Niestety, ta tendencja będzie się pogłębiać. Z roku na rok liczby będą rosły - mówi Dr n. med. Tomasz Mierzwa kierownik Zakładu Profilaktyki i PromocjiZdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Co mówią dane z regionu o nowych przypadkach zachorowań na nowotwory? Jak wyglądamy na tle kraju?
- Powiedziałbym, że licho. W 2011 roku, w Polsce, odnotowano 140 564 zachorowań, z czego ponad 70 tysięcy to nowotwory u kobiet. Natomiast w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowaliśmy 8119 nowych przypadków raka. Niestety, ta tendencja będzie się pogłębiać. Z roku na rok liczby będą rosły.

- Od dawna numerem jeden na liście zachorowań jest rak płuca. Ten nowotwór jest najczęściej diagnozowany u mężczyzn.
- To prawda. Kolejne miejsca zajmują: rak gruczołu krokowego i rak jelita grubego. U kobiet najczęstszy jest rak piersi, oskrzela, jelita grubego, trzonu macicy. Rak szyjki macicy jest na 7. miejscu pod względem częstości występowania. Podkreślam - to są dane o zachorowalności.

- Statystyki z ostatnich lat pokazywały, że nie rak piersi, a płuca stał się w Polsce najczęstszą przyczyną śmierci wśród kobiet. Czy to się zmieniło?
- Tak, ale różnica jest niewielka. Na raka piersi umarło 15,8 proc. kobiet, natomiast rak płuca był przyczyną zgonu w 15,1 proc. przypadków. U mężczyzn rak płuca ciągle odpowiada za największą liczbę zgonów. Dodam, że w 2011 roku, w całym kraju, nowotwory zabiły 92 611 osób! W regionie z powodu raka umarło 5261 pacjentów. Najtragiczniejsze jest to, że w Polsce jedna trzecia mężczyzn umiera z powodu nowotworu płuca. Przyczyną jest papierosowy nałóg, który odpowiada za 95 proc. przypadków tej choroby.

Przeczytaj także: Dlaczego w Polsce rak zabija tak wiele ludzi?

- Papierosy pali 9 mln Polaków. Przepalają miliardy złotych i zdrowie. Skoro palaczy nie odstrasza "straszenie" śmiertelną chorobą, to może przemówią wyniki. Nie uważa pan, że konieczne są masowe badania płuc?
- Myślę, że tak się stanie. Najskuteczniejsza jest spiralna tomografia komputerowa. Z naszych szacunków wynika, że koszt jednego badania mógłby wynieść 220 zł. Brytyjczycy udowodnili, że dzięki tej metodzie nastąpił u nich spadek umieralności na raka płuca. Oczywiście, najlepszą metodą, która na dodatek nic nie kosztuje, a jeszcze przynosi zyski, jest natychmiastowe rzucenie palenia.

- Jaka jest tegoroczna oferta badań profilaktycznych?
- Nadal robimy mammografię i cytologię oraz kolonoskopię. Nowością jest to, że na badania jelita grubego krajowy koordynator będzie wysyłał zaproszenia. Wierzę, że nikt nie zmarnuje takiej szansy. Wykrycie zmian we wczesnym etapie to duża gwarancja powrotu do zdrowia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska