Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgosko-toruński konflikt się tli. Ugaście go!

Wojciech Giedrys, [email protected], tel. 56 61 99 912
Czy Bydgoszcz i Toruń utworzą związek komunalny?
Czy Bydgoszcz i Toruń utworzą związek komunalny? archiwum
Prezydent, radni i posłowie z Bydgoszczy nie chcą dzielić się władzą w związku komunalnym. A Toruń? - Ustalmy twarde zasady współprzewodnictwa - proponuje Paweł Gulewski, toruński rajca.
List prezydenta Rafała Bruskiego do ministra administracji wywołał lawinę. Twarde stanowisko zajęli rajcy. Rozmowy z ministrem zapowiedzieli posłowie z Parlamentarnego Zespół Miłośników Ziemi Bydgoskiej.

To reakcje na opracowaną przez resort administracji białą księgę obszarów metropolitalnych i założenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dla perspektywy unijnej 2014-2020. W regionach mają powstać związki komunalne. U nas związek mają stworzyć Bydgoszcz i Toruń. Przewodnictwo w związku ma być rotacyjne. Będzie on korzystać z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), na które zostanie wydzielona kwota z regionalnego programu operacyjnego. Zachętą do powstania związku ma być dodatkowe 60 mln euro.

Ale Bydgoszcz nie chce się dzielić władzą. Pierwszy argument: liczba mieszkańców i potencjał gospodarczy.

Czytaj także: Bydgoszcz nie chce rotacji w związku z Toruniem

- Nie można stawiać znaku równości między miastami, które liczą 360 tys. i 200 tys. osób - mówi Tomasz Latos, bydgoski poseł PiS.

Drugi: rotacja łamie zasadę oddolnego tworzenia związków, które proponują resorty. Bruski pisze do ministra: "Zasadę dobrowolności złamano w przypadku dwóch dwustołecznych województw, przesądzając o obligatoryjnej współpracy stolic, i (....) decydując o rotacyjnej zasadzie przewodniczenia w ramach zarządzania tzw. ZIT".

Trzeci: i może stać się narzędziem do politycznej walki. - Ten model jest najbardziej konfliktowy, jeszcze bardziej podzieli region i oddali od siebie ideę spójności - mówi Piotr Cyprys, prezes stowarzyszenia Metropolia Bydgoska.

Latos: - To nie będzie służyć rozwojowi regionu. Będziemy sobie wyrywać pieniądze.

Czwarty: dwustołeczność się nie sprawdziła. - Mimo dogodnego położenia mamy prawie najwyższe bezrobocie w kraju, niskie przyrosty PKB - mówi Łukasz Krupa, poseł Ruchu Paliko-ta. - Coraz bardziej odstajemy od innych. Powinno być jedno centrum. Motorem regionu musi być Bydgoszcz.

Piąty: rotacja jeszcze bardziej zachwieje zasadę równowagi obu miast. Bruski: "Bydgoszcz i bydgoszczanie oczekują zmiany stanowiska, które (...) przywróci akceptowalną społecznie równowagę ustrojową umożliwiającą wyjście z roli petenta i poczucie się gospodarzem we własnym (...) domu".

Jak ustaliliśmy resort administracji zabierze głos w sprawie rotacji na początku tego tygodnia.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Co na to Toruń? Prezydent Michał Zaleski w czwartek zaapelował do rajców, by przygotowali stanowisko dotyczące wystąpień bydgoszczan. Opracuje je komisja gospodarki przestrzennej rady miasta. Zaleski: - Pozycja Torunia może być tylko równorzędna i partnerska.

Paweł Gulewski, wiceszef komisji gospodarki toruńskiej rady: - Sukcesem Torunia nie będzie utworzenie związku, w którym jedno z miast będzie się czuło pokrzywdzone, bo wtedy relacje zawsze będą podszyte wrogością. Sukcesem będzie utworzenie związku zarządzanego na zasadach akceptowanych przez oba miasta.

Gulewski chce wystąpić do Bruskiego z kilkoma propozycjami. Jakimi? - Ustalmy zasady, na podstawie których i Bydgoszcz, i Toruń pozyskają w ramach ZIT te dodatkowe środki w sposób satysfakcjonujący oba miasta - mówi radny i proponuje, by przed rozpoczęciem przewodnictwa któregoś z miast, określić listę strategicznych projektów i twarde zasady, w myśl których "współprzewodnictwo w ramach ZIT oznacza konsekwentną realizację wspólnie wypracowanych i zaakceptowanych projektów, a nie próbę wprowadzenia zmian na korzyść jednego z miast - partnerów w ZIT".

Radny: - Przewodnictwo Bydgoszczy w ZIT nie jest sposobem na wzmocnienie administracyjnej roli miasta. ZIT to nic więcej, jak tylko kolejna możliwość pozyskania dodatkowych środków, poza RPO i programami operacyjnymi. Zacznijmy wreszcie myśleć w kategoriach korzyści płynących z nowego narzędzia finansowego premiującego współpracę.


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska