Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-bilet podoba się torunianom. "Wygodny" i "ekologiczny"

KAF
- Bilet w komórce jest wygodny - mówi Maciej Garlicki
- Bilet w komórce jest wygodny - mówi Maciej Garlicki KAF
Ponad tysiąc sprzedanych biletów jednorazowych i kilkadziesiąt miesięcznych. To bilans dwutygodniowego działania w Toruniu systemu, który umożliwia płacenie za przejazd autobusem przez komórkę.

Ci którzy już skorzystali z udogodnienia polecają: - Bardzo wygodne rozwiązanie - zaznacza Joanna Tarlicka. - Rekomenduję zwłaszcza tym, którzy korzystają z komunikacji miejskiej nieregularnie.

- Chciałem spróbować i zobaczyć, jak to działa - mówi za to Maciej Garlicki. - Jestem zadowolony. Nawet gdy nie mam przy sobie pieniędzy mogę kupić bilet nie bojąc się, że złapie mnie kontroler i będę musiał płacić karę. Poza tym to ekologiczny sposób płacenia za przejazd.

Czytaj także: Toruń. Bilety z nowych automatów nie mieszczą się w kasowniku!

Nie brakuje chętnych

Jak podaje toruński magistrat, system zyskuje użytkowników. Do 16 stycznia z aplikacji moBILETU mieszkańcy i turyści skorzystali 875 razy. Zakupiono łącznie 1176 biletów jednorazowych, w tym 667 normalnych, 497 ulgowych oraz 12 nocnych. Torunianie kupili też przez komórkę 66 biletów sieciowych: 32 normalne miejskie i jeden miejsko-podmiejski, a także 33 sieciówki ulgowe. System odnotował także sprzedaż 9 biletów jednodniowych, które z dużym prawdopodobieństwem można przypisać odwiedzającym Toruń turystom.

Jak skorzystać z tego udogodnienia? - To proste, nie miałam żadnych problemów z uruchomieniem systemu - mówi Aneta Hińczuk, mieszkanka Wrzosów.

Aby móc kupować bilety przez komórkę, wystarczy zarejestrować się w systemie moBILET przez internet lub wysłać SMS o treści MOBILET (koszt to 50gr + VAT) na numer 7055. Otrzymamy dwa SMS-y zwrotne: pierwszy z loginem i hasłem, drugi z linkiem do pobrania darmowej aplikacji moBILET. Następnie należy zainstalować w telefonie komórkowym aplikację i zasilić swoje elektroniczne konto dowolną kwotą, np. 10 zł (podobnie, jak kupujemy kartę telefoniczną).

Operacja rejestracji wymaga kilkunastu minut, trzeba ją przeprowadzić wcześniej, zanim zamierzamy skorzystać z komunikacji miejskiej. Doładowania konta można dokonać na stronie moBILETU (poprzez przelew bankowy). Potem, już w autobusie czy tramwaju, należy uruchomić aplikację w telefonie komórkowym i wybrać odpowiedni bilet z wyświetlanej w telefonie listy, a następnie go "skasować". Musimy też zapamiętać numer boczny pojazdu, gdyż jest on potrzebny przy zakupie biletu.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Nie można oszukać

W trakcie kontroli pasażer okazuje kontrolerowi bilet wyświetlany na ekranie telefonu komórkowego, zawierający m.in. datę, godzinę, nr linii i numer boczny wozu.

System ma kilka funkcji, które uniemożliwiają oszukiwanie kontrolerów. Po wejściu do autobusu i uruchomieniu systemu jest 30 sekund na zakup biletu. Po tym czasie, jeśli nie dokonamy zakupu biletu, zostajemy wylogowani z systemu, a trzykrotna nieudana próba zakończy się jego blokadą. Można ją znieść na stronie internetowej.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska