Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Wszystko o eWUŚ. Czytelnicy pytali, odpowiedzieli eksperci

Dodano: 9 stycznia 2013, 22:00 Autor:

Co zrobić, gdy system wyświetli nazwisko pacjenta na czerwono? Dlaczego wskazuje brak ubezpieczenia, skoro pracodawca wystawia druk RMUA? Nasi Czytelnicy przez dwie godziny pytali ekspertów o nowy sposób rejestracji.
Wątpliwości Czytelników rozwiewała również Alina Szałkowska, rzeczniczka ZUS Oddział Bydgoszcz

Wątpliwości Czytelników rozwiewała również Alina Szałkowska, rzeczniczka ZUS Oddział Bydgoszcz (fot. Andrzej Muszyński)

Zapisy do lekarza na podstawie numeru PESEL funkcjonują od początku roku. Z jakimi problemami podczas rejestracji zetknęli się w tym czasie pacjenci?

Podczas dyżuru na pytania dotyczące eWUŚ odpowiadała Alina Szałkowska, rzeczniczka prasowa ZUS-u Oddział w Bydgoszczy oraz Jan Raszeja, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.

Oto relacja z dyżuru.

- Z uwagi na ciążę, od czerwca przebywam na zwolnieniu. Wczoraj chciałam zapisać się do lekarza. Z niewiadomych przyczyn eWUŚ wskazał, że jestem nieubezpieczona. Pani w rejestracji poleciła, bym wypełniła oświadczenie potwierdzające fakt mojego ubezpieczenia. Kto teraz zajmie się wyjaśnieniem tej nieścisłości?
Jan Raszeja: - Obowiązek taki spoczywa na Narodowym Funduszu Zdrowia, który w pierwszej kolejności skontaktuje się z pani pracodawcą, a następnie z ZUS-em.

- Moja córka skończyła 26 lat, ale nadal studiuje. Co z jej ubezpieczeniem zdrowotnym? Dotychczas była ubezpieczona przeze mnie. Czy podczas rejestracji do lekarza system pokaże ją jako osobę nieubezpieczoną?
Alina Szałkowska: - Rzeczywiście, z chwilą ukończenia 26 lat przez uczące się dziecko, ustaje możliwość kontynuacji ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Dlatego córka powinna być wyrejestrowana z ubezpieczenia jako członek rodziny, a następnie zgłoszona do ubezpieczenia przez uczelnię. Oczywiście, córka musi powiadomić uczelnię o konieczności zgłoszenia jej do ubezpieczenia.

- Mój pracodawca nie odprowadza składek w terminie. Co, jeśli w trakcie zapisów do lekarza system wyświetli moje nazwisko na czerwono?
Alina Szałkowska: - Jeżeli wcześniej została pani zgłoszona przez pracodawcę do ubezpieczenia, nie ponosi pani odpowiedzialności za opóźnienia w odprowadzaniu składek. Jako osoba ubezpieczona ma pani prawo do korzystania z bezpłatnej służby zdrowia.
Jan Raszeja: - Jeżeli eWUŚ wskaże, że jest pani nieubezpieczona, wystarczy przedstawić podbitą książeczkę ubezpieczeniową lub druk RMUA. A jeśli pracownik rejestracji uzna, że to za mało, poprosi panią o wypisanie oświadczenia.

- Kilka dni temu przyjechała do mnie koleżanka, która jest Niemką. Musi iść do lekarza, ponieważ złapała ciężkie przeziębienie. Zastanawiam się, jak zweryfikuje ją eWUŚ.
Jan Raszeja: - Pacjent, któremu mają być udzielone świadczenia, a który ma do nich prawo na podstawie przepisów unijnych, nie wymaga weryfikacji w systemie eWUŚ. Wystarczy, że okaże Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ - przyp. red.), certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ lub poświadczenie potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Polski.

- Skąd pochodzą dane w systemie eWUŚ?
Alina Szałkowska: - Płatnicy składek przekazują do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe zawierające informacje o zgłoszeniach do ubezpieczeń. Następnie ZUS przekazuje te informacje do NFZ, skąd trafiają one do systemu eWUŚ. Błędne lub nieaktualne dane w bazach ZUS i NFZ mogą więc skutkować komplikacjami podczas rejestracji do lekarza. Dlatego właśnie zarówno sami ubezpieczeni, jak i płatnicy składek, czyli pracodawcy lub przedsiębiorcy, powinni sprawdzić, czy do ZUS trafiają poprawne dane o okresach ubezpieczenia zdrowotnego oraz o członkach rodziny osób ubezpieczonych.

Czytaj więcej o:
 • brak ubezpieczenia
 • członek rodziny
 • eWUŚ
 • lekarz
 • pacjenci
 • rejestracja
 • rodzina
 • ubezpieczenie
 • zapisy
 • zapisy do lekarza
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
 • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy potrafisz się oprzeć poświątecznym obniżkom cen w sklepach?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 5.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.