Biegi narciarskie. Randall królową sprintu. Kowalczyk nadal liderką TdS

GRZEGORZ SERGOT
W szwajcarskim Val Müstair, skąd pochodzi obrońca trofeum i Kryształowej Kuli, Dario Cologna, rozegrano 3. etap 7. edycji Tour de Ski.
W szwajcarskim Val Müstair, skąd pochodzi obrońca trofeum i Kryształowej Kuli, Dario Cologna, rozegrano 3. etap 7. edycji Tour de Ski. Tym razem odbyły się sprinty (1,4 km) stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. Justyna Kowalczyk zajęła 7. lokatę, ale zachowała prowadzenie w TdS. Z kolei Maciej Staręga uplasował się na 25. miejscu.

W Wielkim Finale kobiet najszybsza okazała się Amerykanka Kikkan Randall (czas 3.37,1 min.). Drugie i trzecie lokaty zajęły Norweżki: Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng. Miejsca 4-6 zajęły: Niemka Hanna Kolb, Norweżka Kristin Stoermer Steira i Szwedka Charlotte Kalla.

Justyna nadal liderką TdS

Kwalifikacje wygrała Randall (czas 3 min. 38,32 sek.) przed Kallą - strata 4,82 sek. i Francuzką Aurore Jean - 4.92 sek. straty. 9. była Norweżka Therese Johaug - 8,12, a 18. Justyna Kowalczyk - 10,18 sek. 46. lokatę zajęła Paulina Maciuszek - 19,51, a 55. była Kornelia Kubińska (z domu Marek) - 23,65 sek. straty. Wystartowało 66 zawodniczek (8 wycofało się z rywalizacji).

W ćwierćfinale (5. bieg) Kowalczyk (czas 3.40,3) zajęła 2. miejsce (0,5 sek. straty) za Weng. Awans do półfinału uzyskały także 3. Jean i 4. Finka Riikka Sarasoja-Lilja. Pozostałe ćwierćfinały wygrały: Randall (1.), Oestberg (2.), Niemka Denise Herrmann (3.) i.Kalla (4.). W 1/2 finału (Polka startowała w 2. biegu) "Polska Królowa Śniegu" uplasowała się na 3. pozycji (strata do pierwszej zawodniczki wyniosła 0,7 sek.). To nie wystarczyło, aby awansować do finału. Wygrała Kalla (czas 3.44 sek.) przed Weng (strata 0,2 sek.). 5. lokatę zajęła Johaug (3 sek. straty). W klasyfikacji sprintu w Szwajcarii, Norweżka uplasowała się na 10. miejscu (straciła kolejne 3 sek. do Kowalczyk, w klasyfikacji TdS). Pierwszy półfinał wygrała Randall (czas 3.38,4 min.).

Justyna Kowalczyk ma zatem nadal 11. wygranych biegów TdS. Tym razem nie zarobiła "kasy" za miejsce na podium. Na osłodę pozostał tysiąc franków szwajcarskich za prowadzenie w klasyfikacji Tour de Ski.

W klasyfikacji (po 3. etapach) Polka jest na czele z czasem 35 min. 8 sek. Drugą lokatę zajmuje Johaug (strata 50,3 sek.), a trzecia Steira (1 min. 00,9 sek. straty). Randall zajmuje 5. lokatę (strata 1.18,1). 52. jest Kubińska (5.09,9), a 61. Maciuszek (5.41,3). W klasyfikacji TdS (sprint) liderką jest Randall (1 min. 15 sek.) przed Kowalczyk (60 sek.).

Justyna ma w dorobku 640 pkt. i także prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ (po 12. z 31. zawodów). Druga jest Randall - 600, a trzecia Bjoergen - 450 pkt.

Norweska niespodzianka

Wielki Finał mężczyzn wygrał Norweg Finn Haagen Krogh (czas 3.21,3 min.). Drugi był Włoch Federico Pellegrino, a trzeci - Kanadyjczyk Len Valjas. Dopiero 4. lokatę zajął Szwajcar Dario Cologna (miał upadek w 2. fazie biegu finałowego), 5. Szwed Calle Halfvarsson, a 6. Szwed Emil Joensson (stracił siły, po upadku w 1./4 finału).

W kwalifikacjach mężczyzn najlepszy był Joensson - 3 min. 08,76 sek. Drugi był Cologna - strata 1.26 sek. 4. lokatę zajmował Norweg Petter Northug jr - 3.38 sek. straty. 29. lokatę zajął Maciej Steręga - 9.59 sek. straty. 35. był Maciej Kreczmer - strata 11,09 sek. Wystartowało 86 zawodników (10 wycofało się z rywalizacji).

W 1/4 finału (4. bieg) Staręga zajął 5. lokatę (czas 3 min. 18.6 sek.). Wygrał Cologna (3.14,7) przed Andrewem Musgrave z W. Brytanii (strata 0,6 sek.), Kazachem Aleksiejem Połtoraninem (0,7) i Rosjaninem Aleksandrem Legkowem (1,2 sek. straty). Pozostałe ćwierćfinały wygrali: Szwed Marcus Hellner (drugi był jego rodak, Joensson, który gonił rywalki, po upadku w 1. fazie biegu), Northug jr (2.), Pellegrino (3.), Krogh (5.). W półfinale wygrywali: Halfvarsson (1.) i Cologna (2.). Wielkim przegranym okazał się Northug, zajmując 4. miejsce w 1. półfinale (czas 3.18,7 min.).

Na czele TdS jest Rosjanin Maksim Wylegżanin (czas 50 min. 27,3 sek.) przed Cologną (strata 2,1 sek.) i Northugiem (9 sek. straty). 41. jest Kreczmer (3.28,9), a 77. Staręga (6.57,2). Liderem PŚ (po 12. z 27. zawodów) jest Northug - 458 przed Joenssonem - 403 i Wylegżaninem - 360 pkt.

Następny, 4. etap zaplanowano w czwartek, 3 stycznia w Toblach/Cortinie (Włochy). Odbędą się tam biegi na dochodzenie, na 15 km kobiet (godz. 15.10) i 35 km mężczyzn (g. 12.15), stylem dowolnym.