Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfryzacja. Pożegnanie z analogiem w Kujawsko-Pomorskiem czas zacząć

(LT)
20 maja 2013 roku wyłączą sygnał analogowy w Trzeciewcu. 17 czerwca 2013 r. wyłączą  w Płocku
20 maja 2013 roku wyłączą sygnał analogowy w Trzeciewcu. 17 czerwca 2013 r. wyłączą w Płocku sxc
Dziś doszło do wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego płynącego z nadajnika w Iławie-Kisielicach, który dotąd odbierano także w Kujawsko-Pomorskiem.

Większość osób wie, że wyłączą nam ten sygnał z Iławy - powiedział wczoraj Jan Leśniak, sołtys w Łasinie - jednej z dziewięciu kujawsko-pomorskich gmin, której mieszkańcy nie będą mogli już odbierać naziemnego sygnału analogowego z tego nadajnika.

Zmiana dotyczy także gmin: Rogóźno, Gruta, Świecie nad Osą, Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie, Bobrowo, Książki i Dębowa Łąka.

Zdaniem sołtysa Łasina przejście ze starego systemu na cyfrowy może zaskoczyć głównie osoby starsze, samotne. Jednak nawet jeśli ktoś nie zdążył przygotować się do zmiany, a nie korzysta z anteny satelitarnej czy kablówki i ma stary telewizor, to może nastawić antenę na Płock-Rachocin, który na razie przesyła sygnał analogowy.

Czytaj: Cyfryzacja. Kto będzie musiał kupić telewizor, a kto dekoder?

Głównie z Trzeciewca

W województwie kujawsko-pomorskim większość anten nastawionych jest na nadajnik w Trzeciewcu. Znacznie mniej nakierowanych jest na Iławę-Kisielice, Płock-Rachocin i Konin-Żółwieniec.

- Nadawanie sygnału analogowego z Iławy wyłączy wojewoda warmińsko-mazurski - wyjaśnił wczoraj Waldemar Sromek, rzecznik prasowy firmy Emitel, operatora naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. - Zrobi to trzema kliknięciami myszką.

Sygnał analogowy z Trzeciewca i Konina zostanie wyłączony najpóźniej do 20 maja 2013 roku.

Z kolei do 17 czerwca przyszłego roku pozostawiono czas na przygotowanie do zmian mieszkańcom kilkudziesięciu gmin we wschodniej części, od Golubia-Dobrzynia po Baruchowo, którzy odbierają sygnał z Płocka.

Uwaga! Plaga oszustów w Kujawsko-Pomorskiem. Naciągają na dekodery

Bez białych plam

- Przed wyłączeniem sygnału płynącego z Iławy przeprowadziliśmy pomiary, by się upewnić, czy nie będzie problemów z odbiorem sygnału cyfrowego - mówi Grzegorz Pańczyk z bydgoskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Sprawdziliśmy - nie ma białych plam.

To oznacza, że naziemny sygnał cyfrowy można tam odbierać bez problemu, jeśli mamy odbiornik wyposażony w dekoder MPEG-4 (telewizor lub tzw. set top box dołączany do starego telewizora). W zdecydowanej większości przypadków powinna wystarczyć dotychczasowa (sprawna!) instalacja antenowa.

- Mieszkańcy gminy Książki, którzy w minioną niedzielę odwiedzili miasteczko cyfrowe, opowiadali, że w handlu obwoźnym oferowano także dekodery w standardzie MPEG-2- dodaje Grzegorz Pańczyk. - Wiedzieli jednak, że takie urządzenia w Polsce nie przydadzą się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, więc nie dali się oszukać. Lepiej kupować dekodery w sklepach ze sprzętem RTV.

Tam szukaj informacji

Naziemna telewizja cyfrowa to nie tylko lepsza jakość obrazu i dźwięku, ale także m.in. większa liczba programów.

Informacje dotyczące cyfryzacji, a w szczególności harmonogramu wyłączenia sygnału analogowego można uzyskać dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii 800 007 788.
Poza tym można także dzwonić dziś do bydgoskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w godz. 7.30-15.30 pod nr tel. 52 370 72 60, a w godz. 15.30- 21.00 trzeba wykręcić: 52 370 72 62.
Sporo informacji na ten temat można znaleźć na stronach: www. cyfryzacja.gov.pl lub www.emitel.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska