Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chór Parati Semper obchodzi 10-lecie istnienia

(bart)
Chór najczęściej uświetnia uroczystości religijne
Chór najczęściej uświetnia uroczystości religijne Andrzej Bartniak
Najmłodszy chórzysta ma 16 lat, najstarszy już dawno przekroczył 70. Łączy ich jedno: miłość do muzyki wokalnej. Chór Parati Semper świętuje w tych dniach dziesięć lat działalności.

Historia chóru rozpoczyna się w 2002 roku i ściśle związana jest z księdzem Waldemarem Różyckim, w tamtym czasie wikariuszem w parafii pw. św. Józefa w Świeciu. Jego zamiarem było stworzenie silnej grupy wokalnej uświetniającej uroczystości religijne. Starania te wsparł, wtedy jeszcze student edukacji muzycznej i dyrygentury chóralnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Łukasz Porożyński. - Wiedzieliśmy, że jeśli chcemy stworzyć prawdziwy chór, trzeba zacząć się pokazywać - wspomina Porożyński. - Po dwóch latach starań i mniejszych lub większych koncertów w kościołach, mieliśmy już 30 członków. Pierwszym pamiętnym dla mnie występem był ten podczas obrony mojej pracy dyplomowej. Stanowił on istotny sprawdzian moich umiejętności dyrygenckich. Przygotowaliśmy na tę okazję dość trudny repertuar oparty głównie na muzyce poważnej.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Więcej odwagi

Od 2005 roku Parati Semper, co znaczy zawsze gotowi, ćwiczy w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W ciągu 10 lat zdobył szereg nagród i wyróżnień, między innymi trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Chórów w słowackim Namestowie i pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Religijnej w Kartuzach.
- Motorem rozwijającym każdy chór są wyjazdy, zwłaszcza zagraniczne - tłumaczy prowadzący. - Z jednej strony sprzyjają one integracji, co jest niezwykle istotne, a z drugiej podnoszą atrakcyjność tej formy aktywności, dzięki czemu nie ma problemów ze składem.
Obecnie chór liczy 40 osób z wyraźną przewagą kobiet. - Panowie nie śpiewają wcale gorzej, ale znacznie częściej nazbyt krytycznie podchodzą do swoich możliwości - zauważa Porożyński.
- Aby śpiewać z nami wystarczy nie fałszować. Większość chórzystów nie zna nut. Śpiewają ze słuchu. Tak też można.
Niektórzy nasi Czytelnicy uważają, że w ostatnim czasie aktywność chóru nieco osłabła. Z takim stwierdzeniem nie zgadza się dyrygent, co mają potwierdzać liczby. - Dajemy rocznie około 30 występów - wylicza. - Poza tym śpiewamy prawie zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca podczas mszy o godz. 10.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
W piątek w świeckiem OKSiR o godz. 17 odbędzie się uroczysty koncert jubileuszowy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska