Kobiety upadłe kontra poezja... Próbna matura 2013 z operonem - język polski [zdjęcia]

Dodano: 20 listopada 2012, 18:38 Autor:

Próbna matura 2012 z operonem - dziś uczniowie pisali egzamin z języka polskiego

Próbna matura 2012 z operonem - dziś uczniowie pisali egzamin z języka polskiego (fot. Lech Kamiński)

Analizowali wiersze Juliana Tuwima albo charakteryzowali bohaterki "Lalki” oraz "Zbrodni i kary”. Uczniowie mają za sobą próbną maturę z języka polskiego. Jedni twierdzą, że była łatwa, inni - przeciwnie.

Rozpoczęte dziś próbne egzaminy maturalne organizuje Wydawnictwo Operon. W Kujawsko-Pomorskiem w testach biorą udział maturzyści z 226 szkół.

Zobacz: Próbna matura 2013 z Operonem - odpowiedzi z języka polskiego

Trochę byli zaskoczeni

Dziś większość młodzieży pisała egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin trwał 170 minut, czyli tyle, ile na prawdziwej maturze.

- Arkusz składał się z dwóch części. W pierwszej maturzyści zapoznawali się z artykułem Beylin "Pochwała myślącego lenia” i odpowiadali na 14 pytań związanych z tekstem. Tekst dotyczył stylu życia współczesnego człowieka - wyjaśnia Alicja Pawłowska z Operonu. - W części drugiej uczniowie pisali tekst na jeden z dwóch tematów. W pierwszym musieli dokonać charakterystyki bohaterek książek: "Lalki” Prusa oraz "Zbrodni i kary” Dostojewskiego. Drugi temat dotyczył analizy dwóch wierszy Tuwima: "Poezja” oraz "Ranyjulek”.

- Wybrałyśmy pierwszy temat o kobietach upadłych w tych dwóch lekturach - mówią Maja Raczyńska i Daria Wojtowicz z I LO w Bydgoszczy. - Nie miałyśmy też problemów z pierwszą częścią testu. Wystarczyło dokładnie przeczytać zamieszczony tekst, aby odpowiedzieć na pytania.

- Zadania nie były trudne - ocenił test Michał Gebler z I LO w Żninie. - Niektórzy z kolegów narzekali, że łatwo było pomylić bohaterki "Lalki” oraz ze "Zbrodni i kary”, ale mi poszło dobrze.

- Myślałam, że będzie trudniej, zwłaszcza że słyszałam, że Operon przygotowuje niełatwe testy - mówi też Monika Kalinowska z IV LO w Toruniu. - Nie było jednak tak źle.

Jej koleżankę z klasy, Sylwię Mężykowską, test natomiast zaskoczył. - W części pisemnej porównywałam dwie bohaterki: prostytutkę z "Lalki” Prusa i Sonię ze "Zbrodni i kary”. Zaskoczeniem było to, że obie postaci były do siebie bardzo podobne, nie trzeba było szukać kontrastów, a nie różnic.

- Myślę, że do prawdziwej matury podejdziemy poważnie, szczególnie, jeśli chodzi o wiedzę o postaciach z lektur - mówi Patrycja Molenda z III LO w Inowrocławiu. - Jeśli komuś pójdzie źle, to się zmobilizuje.

Porażka!

- To była porażka - stwierdził natomiast Mateusz Maślankowski z włocławskiego II LO im. M. Kopernika. - Tematy były trudne. Wybrałem ten pierwszy.

- Nie czytałem "Zbrodni i kary”, więc pisałem o wierszach - dodaje Hubert Wrześniak z tej samej szkoły.

Niektóre szkoły zdecydowały się wczoraj na przeprowadzenie egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym. - Poszło nam dobrze - oceniają Marcelina Kulmaga i Sonia Ross z bydgoskiej "jedynki”. - Wybrałyśmy analizę i interpretację poezji. Test pozwolił nam uwierzyć we własne siły.

W środę (21 listopada) młodzież pisze matematykę na poziomie podstawowym.

Próbna Matura Operon 2013 (język polski) - gdzie odpowiedzi? Odpowiedzi znaleźć będzie można w środę (21 listopada) na stronie wydawnictwa Operon w linku poniżej.

Próbna Matura Operon 2013 (język polski) - odpowiedzi

Czytaj więcej o:
  • matura polski odpowiedzi
  • odpowiedzi próbna matura
  • próbna matura 2013
  • próbna matura odpowiedzi
  • próbna matura z operonem
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Przed maturą 2013:

wyniki głosowania
Liczba głosów: 4805.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.