Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udaremniono próbę zamachu na polskie władze

wit, ak
Próby wybuchowe były realizowane przez podejrzanego w różnych miejscach.
Próby wybuchowe były realizowane przez podejrzanego w różnych miejscach. TVP Info
Aresztowany mężczyzna to pracownik jednej z krakowskich uczelni, przyznał się do nacjonalistycznych, narodowościowych, antysemickich przekonań.

Pentryt - za Wikipedią

Pentryt - za Wikipedią

- (PETN, tetraazotan(V) tetrahydroksymetylometanu, azotan(V) pentaerytrytu, C(CH2ONO2)4, organiczny związek chemiczny z grupy nitroestrów.
Pentryt jest jednym z najsilniejszych znanych kruszących materiałów wybuchowych. Był stosowany w czasie II wojny światowej, współcześnie znajduje zastosowanie w produkcji mieszanin wybuchowych:
Ponadto, często wykorzystuje się go jako wtórny materiał pobudzający w detonatorach oraz materiał wybuchowy w lontach detonujących.
W grudniu 2001 roku był, w połączeniu z TATP, użyty przez Richarda Reida do nieudanej próby wysadzenia samolotu podczas lotu 63 linii American Airlines z Paryża do Miami.
25 grudnia 2009 użyty przez 23. letniego Nigeryjczyka Abdulfaruka Umara Muttalaba do nieudanej próby wysadzenia samolotu Airbus A330-300 wykonującego lot 253 linii Northwest Airlines z Amsterdamu do Detroit. Muttalab próbował zdetonować pentryt zaszyty w swoim ubraniu dodając do niego roztwór kwasu ze strzykawki, ale wywołał tylko mały pożar, po czym został obezwładniony.

Prokuratura i ABW na konferencji prasowej: planowano zamach na konstytucyjne organy RP.

Prokurator Krasoń z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie:

Na podstawie zebranych materiałów prokuratura wydała oświadczenie o aresztowaniu mężczyzny

9 listopada aresztowano mężczyznę, odnaleziono w jego mieszkaniu materiały wybuchowe, heksogen, pentryt, proch. W sprawę były zaangażowane delegatury ABW w całym kraju, w tym z Bydgoszczy

Znaleziono tez duże ilości broni, kamizelki kuloodporne z wkładami ceramicznymi, hełmy kewlarowe, snajperskie stroje maskujące, zapalniki, detonatory, piloty, znaleziono ok 1100 sztuk amunicji, znaleziono polskie i zagraniczne tablice rejestracyjne, a także publikacje o materiałach pirotechnicznych.

Podejrzany został aresztowany pod zarzutem przygotowań do zamachu terrorystycznego z użyciem materiałów wybuchowych na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej.

Podejrzany próbował zorganizować grupę zbrojną, rozpracowywał okolice Sejmu, wykonał próbne detonacje.

Przedstawiono mu zarzuty, grozi mu więzienie do 5 lat więzienia. Oskarżony przed sądem częściowo przyznał się do zarzutów.

11 listopada sąd przychylił się do wniosku o aresztowanie mężczyzny. Mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące.

Czytaj też: Planowano zamach terrorystyczny na polskie władze. Zatrzymano podejrzanego

Prokurator Artur Wrona, z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie zaznacza, że to jeden z wątków prowadzonego śledztwa, - Zdecydowaliśmy się go ujawnić, gdyż mamy tę sprawę rozpracowaną.

Heksogen, cyklonit - za Wikipedią

Heksogen, cyklonit - za Wikipedią

- (T4, Hx, RDX - Royal Demolition Explosive lub Research Department Explosive) - organiczny związek chemiczny, jedna z nitroamin heterocyklicznych, stosowana jako materiał wybuchowy.
Heksogen jest jednym z najpotężniejszych materiałów wybuchowych kruszących. Ma szerokie zastosowanie jako militarny materiał wybuchowy, zarówno samodzielnie w postaci różnych ładunków, jak i jako składnik wielu mieszanin. Po dodaniu do niego plastyfikatorów i innych składników powstają plastyczne materiały wybuchowe, takie jak C4. Wbrew opinii niektórych Semtex jest tylko podobny do C4, zaś zrobiony jest z pentrytu. Heksogen jest też składnikiem m.in. A-IX-2, HBX, torpeksu, H-6, heksalu, HTA.

Aresztowany mężczyzna to pracownik jednej z wyższych uczelni. Ma 45 lat, to człowiek, który świadczył usługi z zakresu budowy materiałów wybuchowych, aresztowany to Brunon K. , adiunkt Akademii Rolniczej w Krakowie. Jak podaje gazeta.pl aresztowany

Oprócz mężczyzny aresztowano dwie inne osoby. ABW nie podaje żadnych szczegółów dotyczących tych mężczyzn. W planach było zdetonowanie 4 ton ładunków wybuchowych.

Celem ataku miał być budynek Sejmu. Oskarżony sugerował, że najlepszym momentem do zamachu byłby premier i inni członkowie rządu. Wspominał o najdogodniejszej dacie do zamachu: czas, gdy posłowie rozpoznawaliby projekt budżetu.

Mężczyzna nie jest związany z żadną partią polityczną ani organizacjami z zagranicy.

Oskarżony przyznał się do prowadzenia szkoleń i detonacji mających na celu obaleniu władz RP. Stwierdził jednak, że wynikało to, iż działał pod siłą sugestii i inspiracji innej osoby. Przyznał się do nacjonalistycznych, narodowościowych, antysemickich przekonań. Nie był jeszcze badany psychiatrycznie.

Śledczy nie chcą jednoznacznie udzielić informacji czy zwiększono ochronę najważniejszych osób w państwie.

Próbne detonacje

Próby wybuchowe były realizowane przez podejrzanego w różnych miejscach, m.in. w Przegini na terenie małopolskiego. Ostatnia była przeprowadzona we wrześniu tego roku.

Śledczy mają nadzieję na zakończenie postępowania w ciągu roku.

Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Artur Wrona stwierdził, że "zagrożenie było realne".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska