Jest szansa na nowe mieszkania komunalne w Toruniu

Dodano: 2 listopada 2012, 11:22 Autor:

Nowy blok przy ul. Andersa kosztował miasto 6,7 mln zł. Zamieszka tu 40 rodzin

Nowy blok przy ul. Andersa kosztował miasto 6,7 mln zł. Zamieszka tu 40 rodzin (fot. UM Torunia)

Urząd Miasta oddaje do użytku rocznie 100 lokali komunalnych. Teraz ma jednak mniej pieniędzy. Cała nadzieja w partnerstwie publiczno-prywatnym. O co w nim chodzi?

40 rodzin odebrało właśnie klucze do nowych domów przy ul. Andersa. Miasto wydało na to 6,7 mln zł, a koszt jednego metra kwadratowego budowy to niecałe 1,9 złotych.

Czytaj też: Torunianie odebrali klucze do nowych mieszkań komunalnych przy ul. Targowej

Z kolei w styczniu 2013 r. miasto odda do użytku 48 mieszkań komunalnych w kompleksowo zmodernizowanym dawnym hotelowcu "Lipsk” przy ul. Działowskiego na Rubinkowie.

W tym samym roku 34 mieszkania komunalne powstaną w budowanym obecnie bloku przy ul. Olsztyńskiej. Będzie to jeden z ostatnich bloków realizowanych w modelu, w którym miasto nie ma do budowy partnera i może liczyć tylko na wsparcie z funduszu dopłat .

Toruńskiemu magistratowi zależy na rozwinięciu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, które uczestniczyłoby w finansowaniu budowy nowych lokali komunalnych. Żeby jednak to zrobić, trzeba najpierw dowiedzieć się, jaka forma budownictwa będzie najbardziej korzystna dla miasta. Za kilka dni zostanie rozstrzygnięty przetarg na usługi doradcze w tej sprawie.

- Chcemy przeanalizować możliwości finansowe i prawne w tym względzie - mówi wiceprezydent Zbigniew Rasielewski. - Sami nie mamy takich możliwości, by dokonać kompletnej analizy, dlatego zlecamy to firmie zewnętrznej. Musimy zobaczyć, czy bardziej opłaca się wzięcie kredytu, czy może powierzenie finansowania budowy prywatnemu inwestorowi będzie bardziej korzystne. Chcemy wiedzieć też, czy partnerstwo nie pogłębi deficytu.

Odpowiedź na te pytania może pojawić się już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Miasto liczy jednak na to, że współpraca z zewnętrznymi inwestorami przesunie ciężar finansowania inwestycji w lokale komunalne z budżetu miasta, mimo że umowy w ramach PPP wlicza się do wydatków z kasy miasta.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj więcej o:
  • mieszkania komunalne
  • partnerstwo publiczno-prywatne
  • wiadomości toruń
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Na toruńską Skarpę dotrzesz ścieżką rowerową

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Toruń to ładne miasto?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 48.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.