Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Polski w Szubinie. To już sto lat historii

(ms)
W sali widowiskowej otwarto w wystawę poświęconą stuleciu budynku, który tak wiele znaczy dla kultury i historii Szubina.
W sali widowiskowej otwarto w wystawę poświęconą stuleciu budynku, który tak wiele znaczy dla kultury i historii Szubina. Maja Stankiewicz
Wzniesiono go w 1912 r. ze składek Polonii i mieszkańców dawnego powiatu szubińskiego. Służyć miał kulturze polskiej. I służy, choć - bywało - mieścił się w nim sklep meblowy, szwalnia i sala gimnastyczna.

Z okazji stulecia Domu Polskiego przeprowadzono w mieście sondę. Pytano szubiniaków z czym im się kojarzy nazwa. Większość przechodniów wiedziała, że to siedziba Muzeum Ziemi Szubińskiej. Mniej znana jest historia budynku przy ul. Szkolnej. A była ona burzliwa, jak dzieje tej ziemi.

- Po wybudowaniu gmachu w 1912 r. ćwiczyło w nim Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", próby miał chór "Halka", odbywały się zebrania towarzystw. W okresie Powstania Wielkopolskiego ulokowano tu siedzibę Straży Ludowej, a w dwudziestoleciu międzywojennym organizowano przedstawienia amatorskie, akademie patriotyczne, koncerty - opowiadał podczas uroczystego spotkania Piotr S. Adamczewski, miłośnik historii, prezes szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które działa przy muzeum.

W czasie II wojny światowej w budynku, który już wówczas był własnością prywatną, ulokowano obóz przejściowy dla wysiedlonej ludności powiatu szubińskiego. Po wojnie, w latach 60. kupiła go Miejska Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu. Dwanaście lat temu odkupił gmach samorząd Szubina.

- Gdyby władze miasta tego nie zrobiły Dom Polski poszedłby w ruinę - prognozowała Bożena Iciak, z domu Sobota. Nie kryła, że jest szczęśliwa widząc jak pięknie obiekt obecnie wygląda. Bo to jej rodzina była kiedyś jego właścicielem.

Po przejęciu przez gminę Dom Polski, w którym w minionych latach mieścił się m.in. sklep meblowy, szwalnia biura, a także sala gimnastyczna dla uczniów SP nr 1 - znów zaczął służyć kulturze. Krok po kroku odnawiano go. Trzy lata temu, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pięknie odrestaurowano salę widowiskową. Właśnie w niej uczczono stulecie Domu Polskiego i 20-lecie Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska