Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy antysemita może zostać patronem muzeum? Radny PiS z Chojnic ma wątpliwości

MARIA EICHLER
Klub PiS zwykle zadaje wiele pytań, tym razem najwięcej miał ich Wojciech Rolbiecki (z prawej)
Klub PiS zwykle zadaje wiele pytań, tym razem najwięcej miał ich Wojciech Rolbiecki (z prawej) Maria Eichler
Nie poszło gładko z nadaniem imienia Muzeum Etnograficzno-Historycznemu w Chojnicach. Bo radny Wojciech Rolbiecki dociekał, czy patronem może być antysemita.

Julian Rydzkowski był założycielem Muzeum Regionalnego w Chojnicach, długoletnim jego kierownikiem również po wojnie, człowiekiem zasłużonym nie tylko dla gromadzenia zbiorów w tej placówce, ale także dla kultury. Mija właśnie 80 lat od powstania muzeum i Rada Powiatu przygotowała na wczorajszą sesję projekt uchwały nadania imienia Juliana Rydzkowskiego dla muzeum. Dziś zaplanowano uroczystości, więc uchwała była jak najbardziej na czasie.

Przeczytaj także:Chojnice. Postawią tablicę upamiętniającą Żydów

Tymczasem radny Wojciech Rolbiecki z klubu PiS przed głosowaniem przypomniał swoim kolegom fragment zapisków Juliana Rydzkowskiego z 1942 r., z których jasno wynika, że miał on do Żydów stosunek niechętny, by nie powiedzieć - wrogi. Że im współczuł, iż doświadczają tyle złego od Niemców, ale jednocześnie brzmi w tym jakaś ulga, bo ci "przybysze" jednak powinni z Polski emigrować...

- Mam wątpliwości, czy mogę poprzeć tę uchwałę - mówił radny. - Te słowa zostały napisane w czasie okupacji, gdy Żydzi przymusowo "emigrowali" przez kominy w obozach koncentracyjnych. Stąd moje wątpliwości, choć oczywiście nie umniejszam zasług Juliana Rydzkowskiego.

Ripostował starosta Stanisław Skaja: - Mówimy tu o człowieku, który bardzo się zasłużył dla ziemi chojnickiej. Trudno dyskutować nad tym, co przytoczył pan radny. Nie wiemy, czy te zdania nie zostały wyjęte z kontekstu. Z ludźmi tak bywa, że czasami zmieniają poglądy. A my nie wiemy, co później Rydzkowski myślał w tej kwestii. Pewne jest to, że to on stworzył muzeum, warto nadać mu jego imię. Każdy ma swój głos, swoje sumienie i może się wypowiedzieć.

Dyskusji nie było. - Biedny Julian - westchnęła jedynie dyrektorka Muzeum Historyczno-Etnograficznego Barbara Zagórska.

W głosowaniu wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały, trzech wstrzymało się od głosu. Z oficjalnego uzasadnienia uchwały wynika, że jest ona efektem uchwały rady muzeum z 3 lutego tego roku, a także oczekiwań społeczeństwa Chojnic, regionu, społeczności muzealnej.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Dziś od godz. 10 w sali obrad starostwa konferencja poświęcona muzeum, o godz. 12 - uroczyste nadanie imienia placówce. Od godz. 14 otwarcie Bramy Człuchowskiej po remoncie połączone z trzema wystawami.

Wiadomości z Chojnic

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska