Jesteś tu: Strona główna Publicystyka Artykuł

Tak źle jeszcze nie było! Są w regionie szkoły, w których wszystkie dzieci jedzą darmowe obiady

Dodano: 15 października 2012, 5:15 Autor:

Opieka społeczna funduje posiłki, bo rodzice mają niskie dochody. Albo nie mają ich wcale.

Opieka społeczna funduje posiłki, bo rodzice mają niskie dochody. Albo nie mają ich wcale. (fot. Lech Kamiński/archiwum)

Opieka społeczna funduje posiłki, bo rodzice mają niskie dochody. Albo nie mają ich wcale.

W Zespole Szkół w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) obiady je 80 uczniów. Za darmo. - Wszystkie posiłki wydawane w naszej stołówce są opłacane przez ośrodek pomocy społecznej - przyznaje Justyna Świdzicka, dyrektorka szkoły. Rodzice tych dzieci mają bardzo niskie dochody lub w ogóle ich nie posiadają. Spełniają więc kryteria, żeby się ubiegać o wsparcie.

Teraz nie trzeba tygodniami starać się w "opiece” o przyznanie darmowych posiłków w szkole. Wystarczy sygnał od dyrektora placówki: dziecko przychodzi głodne. Pracownicy socjalni nie muszą nawet przeprowadzać wywiadu środowiskowego. Nie wypytują sąsiadów rodziny, żeby rozpoznać sytuację. Od momentu zgłoszenia w ośrodku pomocy społecznej mija najwyżej kilka dni i dziecko już maszeruje do stołówki na długiej przerwie.

W samej Bydgoszczy z darmowych posiłków korzysta prawie 10,4 tysiąca mieszkańców. - Z tego średnio co trzeci to uczeń - zauważa Ewa Taper, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - Kolejnych prawie 1750 dzieci je darmowe obiady w żłobkach i przedszkolach.
W sumie miasto na ten rok na dożywianie przeznacza aż 4,7 miliona złotych. Przybywa też w naszym województwie szkół, które wydają coraz więcej bezpłatnych posiłków. Nie tylko obiadów.

Uczniowie zazwyczaj wstydzą się przyznać, że mama nie dała im do szkoły kanapek. Zdarza się, że na całą przerwę śniadaniową ulatniają się do łazienki lub biblioteki. Nie chcą, by ktoś zauważył, że one nie jedzą. Nauczyciele sami wyłapują takich uczniów i ukradkiem wręczają im swoje śniadanie przygotowane do pracy albo kupują drożdżówki w szkolnym sklepiku. Dzieci zjedzą, a potem przyznają, że od rana nic nie włożyły do ust.

Przeczytaj także: Jak toruńskie szkoły żywią nasze dzieci?

Nie ma chyba na Kujawach i Pomorzu szkoły, w której przynajmniej kilkoro dzieci nie jadłoby darmowych posiłków. Na szczęście szkoły, jak ta w Dębowej Łące, w której wszyscy uczniowie stołują się za darmo, należą do nielicznych. Na razie, bo sytuacja się pogarsza.

- Ponad połowa, bo 56 naszych dzieci, ma obiady fundowane przez gminę - informuje intendentka w Zespole Szkół nr 18 w bydgoskim Łęgnowie. - Pozostałym 50 uczniom to rodzice opłacają posiłki. Zwiększa się jednak co roku liczba tych, które za obiad nie płacą.

Jest zupa lub drugie danie. Albo i jedno, i drugie. Średnia stawka za obiad to 3 złote. Właśnie tyle przeciętnie płaci gmina Bydgoszcz za każdy obiad przyznany uczniowi. W Toruniu jest nawet taniej. - U nas kosztuje 2,7 złotego - zaznacza Beata Skruszewicz, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 32 w Toruniu przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich. Tutaj ośrodek pomocy społecznej na ponad 200 uczniów ciepłe posiłki opłaca 15 dzieciom. - Kolejna dziesiątka zjada obiady fundowane przez sponsorów lub parafię - dodaje wicedyrektor.

Dominik Antonowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu twierdzi, że brak pieniędzy na jedzenie to ujemny efekt koniunktury gospodarczej. - Ostatnią rzeczą, na jakiej gminy powinny oszczędzać, jest jedzenie dla uczniów - sądzi. - Ważna jest jednak szczelność systemu: aby pomoc trafiała tylko do tych naprawdę potrzebujących, a nie do tych, którzy udają, że wsparcia potrzebują.

Czytaj więcej o:
  • obiady w szkołach
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy prezesi klubów żużlowej ekstraligi znajdą wspólny język?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 38.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.