Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryjmy na nowo "Pana Tadeusza". Również w Toruniu

Magdalena Janowska
W Toruniu fragmenty "Pana Tadeusza" będzie czytać m.in. Teresa Stępień-Nowicka z Teatru im. Wilama Horzycy
W Toruniu fragmenty "Pana Tadeusza" będzie czytać m.in. Teresa Stępień-Nowicka z Teatru im. Wilama Horzycy Lech Kamiński
W sobotę cała Polska będzie czytać na głos naszą epopeję narodową. Toruń również przyłącza się do akcji. - To doskonała okazja, by docenić piękno tej lektury, tym razem bez przymusu - mówi Elżbieta Olszewska, prezes Fundacji ABC XXI.

Program imprezy

- 11.30 - parada aktorów w strojach z epoki spod Baja Pomorskiego na Rynek Staromiejski
- 12 - rozpoczęcie akcji, odczytanie Inwokacji przez prezydenta Zaleskiego; wspólne tańczenie poloneza przed Dworem Artusa
- Czytanie fragmentów "Pana Tadeusza" przez aktorów Teatru Baj Pomorski i Teatru im. Wilama Horzycy na scenie w namiocie przy Dworze Artusa (6 par aktorskich będzie czytać przez ok. 20 minut każda)
- Wszystkie wydarzenia otwarte są dla publiczności, widzowie, którzy odczytają fragmenty utworu na scenie, otrzymają nagrody

Wzrost zainteresowania utworem Adama Mickiewicza jest nieprzypadkowy. Właśnie mija 200 lat od czasu, w którym toczy się akcja epopei. Z tej okazji prezydent RP Bronisław Komorowski zainicjował akcję Narodowego Czytania "Pana Tadeusza". - To dzieło o szczególnym znaczeniu dla nas Polaków - pisze na swojej stronie prezydent. - Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych.

Czytaj także: Młodzi torunianie do biblioteki chodzą nie tylko po lektury

Podróż do XIX wieku

Akcja odbędzie się w sobotę w ok. 30 polskich miastach. Nie mogło wśród nich zabraknąć Torunia. Dlaczego? To właśnie w tu w 1858 r. nakładem drukarni miejskiej dzierżawionej przez Ernsta Lambecka ukazało się pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" na ziemiach polskich.

Organizatorzy zapewniają, że wszyscy, którzy w związku ze szkolnym przymusem nabawili się wstrętu do poematu, będą mieli okazję zmienić o nim zdanie: - "Pan Tadeusz" to trudna lektura - mówi Elżbieta Olszewska. - Ja doceniłam jej urodę dopiero w czasie studiów polonistycznych. Najłatwiej dostrzec piękno poematu, słuchając, jak ktoś czyta go na głos. Przykład? Jeden z moich znajomych, wykorzystując jakiś październikowy, dżdżysty weekend, czytał "Pana Tadeusza" swojej rodzinie przez dwa dni. Dzieci były zafascynowane, słuchały bez ruchu i do dziś uwielbiają naszą epopeję. Dlatego radzę nauczycielom: jeśli chcecie, żeby uczniowie lubili "Pana Tadeusza", sami im go przeczytajcie.

Podczas imprezy w Toruniu będziemy mogli wysłuchać fragmentów utworu w wykonaniu aktorów i innych znanych osób. Inwokację odczyta prezydent Michał Zaleski, Piotr Majewski - dziennikarz Polskiego Radia przedstawi fragment "Astronomia Wojskiego" i omówi widok wiosennego nieba z perspektywy wiedzy astronomicznej, a przedstawiciel Bractwa Kurkowego zinterpretuje opis bitwy. Od godz. 12 do 15 na scenie, która zostanie zaaranżowana w sąsiedztwie Dworu Artura, na spotkanie z kolejnymi księgami "Pana Tadeusza" zaproszą nas aktorzy Teatru Horzycy: Anna Magalska-Milczarczyk, Paweł Kowalski, Teresa Stępień-Nowicka, Paweł Tchórzelski, Anna Romanowicz-Kozanecka i Dariusz Bereski oraz aktorzy Baja Pomorskiego: Anna Katarzyna Chudek, Jacek Pietruski, Barbara Rogalska, Andrzej Słowik, Grażyna Rutkowska-Kusa i Mirosław Szczepański. To nie koniec - będzie nawet słynny koncert Jankiela i Wojskiego - u nas w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Zbigniew Lisowski, dyrektor Baja Pomorskiego, który współorganizuje imprezę, zapewnia, że nie przedawkujemy trzynastozgłoskowca: - Czytanie "Pana Tadeusza" w całości w ciągu dnia mogłoby się zakończyć zabiciem tego tekstu - żartuje. - My tego nie zrobimy. Będzie za to okazja, by rozsmakować się w tym kunsztownym wierszu i poczuć klimat tamtych czasów. Dla mnie "Pan Tadeusz" to wyjątkowy utwór, który towarzyszy mi przez całe życie. Wychowałem się na Mickiewiczu i Słowackim. W "Pana Tadeusza" wprowadzali mnie dziadkowie. Recytowałem fragmenty na uroczystościach rodzinnych, potem na studiach reżyserskich rozbieraliśmy tekst na czynniki pierwsze.

Aby poczuć wspólnotę

Zdaniem Teresy Stępień-Nowickiej, która będzie czytać fragmenty ostatnich dwóch ksiąg "Pana Tadeusza", sobotnia akcja to nie tylko świetny sposób promowania literatury i czytelnictwa, ale też okazja, by odświeżyć w nas uczucia patriotyczne, poczucie wspólnoty i przynależności.

- Oby więcej takich inicjatyw! - mówi aktorka. - Z "Panem Tadeuszem" miałam podobne doświadczenia jak większość z nas. Pod przymusem w szkole nie chciało mi się go czytać. Z wiekiem inaczej podchodzi się do tego tekstu - odkrywa się piękno w języku, w opisach przyrody, a śledząc życie polskiej szlachty trudno nie poczuć łaskotania pod sercem.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska