Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalew Koronowski przyciąga aktywnych

Witold Opic
Miłośnicy żeglarstwa mogą spróbować swych sił w regatach
Miłośnicy żeglarstwa mogą spróbować swych sił w regatach Adam Lewandowski
To już ponad 50 lat odkąd mieszkańcy regionu mogą korzystać z uroków Zalewu Koronowskiego. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody, żeglarstwa, kajakarstwa i aktywnego wypoczynku. W 2006 roku Tygodnik "Wprost" sklasyfikował Zalew na 7 miejscu w rankingu atrakcyjności polskich jezior.

Budowa Zalewu trwała do roku 1960. W tym celu musiano m.in. przesiedlić mieszkańców kilku wsi (m.in. mieszkańców wsi Olszewka). Spiętrzanie zbiornika rozpoczęto od dnia 1 czerwca 1960 roku, potem rozpoczęto rozruch elektrowni szczytowo - przepływowej w Samociążku. Do eksploatacji elektrownia Koronowo została oddana 4 marca 1961 roku. Moc elektrowni wynosi 26 MW.

Akwen ma wydłużony kształt i długość 36 kilometrów. Jego powierzchnia ma ok. 1600 hektarów. Na skutek spiętrzenia wody możliwe było powstanie kilku ośrodków wypoczynkowych, które stały się rajem dla mieszkańców oddalonej o 25 kilometrów Bydgoszczy. Wśród najpopularniejszych są: Pieczyska ( z piękną piaszczystą plażą), Samociążek, Romanowo, Srebrnica, Wielonek, Sokole Kuźnica i Kręgiel. Są też tu okolice bardziej dzikie, jak urokliwe jezioro Krzywe Kolano.

Czytaj też: Chrośna. W sercu Puszczy Bydgoskiej

Głębokość jeziora dochodzi do ponad 20 metrów w najgłębszym miejscu. Podczas prac nie wykarczowano jednak wszystkich drzew, co spowodowało, że na dnie Zalewu do dzisiaj pozostają liczne przeszkody w postaci kikutów drzew, co bywa niekiedy groźne dla żeglujących po akwenie.

Raj dla aktywnych

Wielką zaletą dla wypoczywających jest fakt, że niemal cała linia brzegowa jeziora jest zalesiona, nie brakuje tutaj też wysp, zatok i półwyspów. Zalew Koronowski posiada prawie na całej długości suche brzegi z lasem dochodzącym do wody. Daje to świetną możliwość dobijania żaglówką do brzegu prawie w każdym miejscu.

Zalew Koronowski leży na jednym z najpopularniejszych w Polsce szlaków spływów kajakowych czyli szlaku Brdy. Przepływający kajakarze to widok bardzo częsty. Od 1928 roku organizowane są międzynarodowe spływy kajakowe na Brdzie, a od 1965 roku również międzynarodowe zimowe spływy kajakowe. Zapalonym kajakarzem jest nasz redakcyjny kolega Marek Weckwerth, który w wielu publikacjach opisuje uroki spływów, także w okolicach Zalewu Koronowskiego.

To prawdziwe eldorado dla wędkarzy. W wodach zalewu można złowić najpopularniejsze gatunki ryb - nie tylko nizinnych, u ujścia Brdy dość regularnie łowi się pstrągi. Regularnie jest zarybiane.

Turyści, udający się tutaj na wypoczynek powinni pamiętać, że na terenie całego akwenu obowiązuje ograniczona strefa ciszy.

Okolice Zalewu to też znakomite miejsce dla miłośników turystyki pieszej, która można uprawiać nie tylko latem. W otoczeniu Zalewu Koronowskiego przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych:
- pieszy szlak turystyczny "Jeziora Koronowskiego" Wudzyn - Sokole-Kuźnica - Rynna Jezior Byszewskich - Samociążek - Stronno 77,4 km,
- pieszy szlak turystyczny "Brdy" Bydgoszcz Brdyujście - Sokole-Kuźnica - Świt 70,9 km,
- pieszy szlak turystyczny "im. Leona Wyczółkowskiego" Bydgoszcz Osowa Góra - Sokole-Kuźnica - Pruszcz 76,0 km,
- pieszy szlak turystyczny "Białego Węgla" Maksymilianowo - Pieczyska - Koronowo 29,7 km.

czytaj też: Kujawskie Piramidy, czyli grobowce sprzed 5,5 tysięcy lat

Nie tylko wypoczynek

Dla spragnionych wrażeń nie brakuje też innych atrakcji. W tętniących hałasem Pieczyskach każdego lata odbywa się plenerowy koncert "Lato Pieczyska i śpiew - Ryszard Smęda zaprasza" , który ściąga tysiące melomanów. Przez ostatnie 10 lat w koncertach wystąpiło ponad 40 artystów, którzy przez 2700 minut wykonali 400 utworów, a wysłuchało ich ponad 30 tysięcy widzów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska