Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczna Energetyka Gazowa

Redakcja
Coraz bardziej popularnymi źródłami wytwórczymi energii są elektrownie gazowe. To inwestycje w ochronę powietrza, wody i gleby. Unia Europejska, w tym Polska, przyjęła szereg ustaw środowiskowych nazywanych potocznie "pakietem klimatycznym".

Nakłada on na kraje członkowskie obowiązek ograniczenia do końca 2020 roku emisji dwutlenku węgla o 20%, zmniejszenie zużycia energii o 20%, oraz wzrost udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych do 20% (Polska 15%). W naszym kraju udział węgla w produkcji energii elektrycznej przekracza 90%, co stawia nas w obliczu konieczności dywersyfikacji paliw ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na emisje do atmosfery . W rezultacie ustaleń, Rada Ministrów przyjęła pod koniec 2008 roku dokument "Polityka energetyczna Polski do 2030 r.", w którym zakłada nieomal podwojenie wielkości wskaźnika zużycia gazu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Gaz stosowany w elektrowni gazowej jest tym samym paliwem, którego powszechnie używa się w gospodarstwach domowych. W wyniku spalania gazu ziemnego nie powstają szkodliwe tlenki siarki, natomiast zawartość tlenków azotu oraz dwutlenku węgla zmniejszona jest o połowę. Elektrownia gazowa, bazując na czystym paliwie oraz nowoczesnej technologii, nie emituje uciążliwego zapachu, chmury dymu, sadzy ani popiołu. Obrazującym porównaniem jest korzystanie z nowoczesnych kuchenek gazowych oraz starych kuchni opalanych węglem.

W czasie eksploatacji elektrowni gazowej paliwem dla turbin gazowych jest gaz ziemny dostarczany na bieżąco rurociągiem od dostawcy zewnętrznego (nie ma więc konieczności budowania zbiorników gazowych). Gaz, jako nośnik energii, jest najbardziej ekologicznym i najczystszym dostępnym paliwem kopalnym.
Instalacja bloków gazowo-parowych wyposażona jest w odpowiednie systemy zabezpieczeń w postaci wykrywaczy gazu i automatycznych szybko zamykających się zaworów. Prawidłowo prowadzony proces spalania gazu w turbinie gazowej nie stwarza zagrożenia dla środowiska. Tak ekologiczna elektrownia gazowo-parowa powstanie w Grudziądzu. Podobna będzie ona do obiektu w Barcelonie (zdjęcie).
Proces wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o paliwo gazowe jest technologią bezodpadową. Odpady wytwarzane będą jedynie w wyniku konieczności utrzymania instalacji w dobrym stanie technicznym i będą to głownie odpadowe oleje przekazywane do odzysku w rafinerii.
Ze względu na mniejsze gabaryty oraz nowoczesną technologię, faza budowy elektrowni gazowej trwa dwa razy krócej niż elektrowni węglowej. Dzięki temu uciążliwość inwestycji w trakcie prac budowlanych zostaje skutecznie zmniejszona.

Całkowita powierzchnia niezbędna dla funkcjonowania elektrowni gazowej zajmuje jedynie 1/4 powierzchni potencjalnej elektrowni węglowej. Na ten fakt składa się szereg czynników, między innymi: rezygnacja z rozległych przestrzeni składowania i przygotowania paliwa, brak konieczności budowy zbiorników z zapasem gazu, brak zapotrzebowania na miejsce w celu przechowywania odpadów, kompaktowe instalacje nowoczesnej technologii oraz wysoki stopień automatyzacji urządzeń.
Ze względu na niski poziom emisji, niewielkie zapotrzebowanie na wodę i powierzchnię użytkową oraz znikomą emisję akustyczną, elektrownie gazowe powstają w centrach miast w bezpośrednim sąsiedztwie terenów mieszkalnych.

"Emisja dwutlenku węgla ( CO2 ) wprowadzanego do środowiska przy produkcji energii elektrycznej w wyniku spalania gazu ziemnego, w porównaniu z konwencjonalną elektrownią węglową, jest o blisko 60% niższa, emisja tlenków azotu ( NOX ) - o ponad 40%, zaś wprowadzanie tlenków siarki ( SOX ) jest śladowe. Te ekologiczne argumenty, jak również ściśle z nimi związany rachunek ekonomiczny, determinują kierunek rozwoju krajowej energetyki, który w najbliższej perspektywie zwiększy udział gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej , - mówi dr inż. Krzysztof Napieraj z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Więcej na www.elektrowniagrudziadz.com.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska