Dom dziecka podzielony. Więcej szans dla rodziny

Dodano: 19 lipca 2012, 9:45 Autor:

20 wychowanków ubędzie grudziądzkiemu domowi dziecka. I zamiast jednej dużej placówki powstaje pięć mniejszych. - Zmiany nie odbiją się na dzieciach - zapewnia dyrektorka, Maria Janowska.
Dyrektor Maria Janowska (z lewej) i psycholog, Marta Lemańska-Chylińska: - Dobro dziecka jest najważniejsze

Dyrektor Maria Janowska (z lewej) i psycholog, Marta Lemańska-Chylińska: - Dobro dziecka jest najważniejsze (fot. Maryla Rzeszut)

Przyjazny pokój przesłuchań dzieci. Tu nagrywa się rozmowę (obserwuje się ją za oknem weneckim), a nagranie jest tylko jedno - dla prokuratury

Przyjazny pokój przesłuchań dzieci. Tu nagrywa się rozmowę (obserwuje się ją za oknem weneckim), a nagranie jest tylko jedno - dla prokuratury (fot. Maryla Rzeszut)

W jednym domu dziecka może przebywać najwyżej 30 wychowanków. Najmłodsze, do 7 lat, powinny trafiać do rodzin zastępczych, a nie do domów dziecka. Takie są nowe przepisy.

Gorączka zmian trwa w placówce przy ul. Mikołaja z Ryńska 8. Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego podzielone zostało na 5 mniejszych placówek.


Przyjazny pokój przesłuchań dzieci w Grudziądzu [zdjęcia]

Stawiają na rodzinę

Największe, które opieką obejmą po 30 dzieci, działać będą przy ul. Mikołaja z Ryńska 8 i Kochanowskiego 11-13. Do 10 dzieci będzie mogła przyjąć placówka przy ul. Śniadeckich 52/2, a najwyżej 9 przy ul. Milczewskiego-Bruna 5. W centrum przy ul. Mikołaja z Ryńska pozostaje także placówka interwencyjna dla 26 dzieci.

Każdy z tych małych domów dziecka ma swojego szefa - wychowawcę koordynującego.
Centrala ze specjalistami, m.in. psychologami oraz obsługa administracyjna i organizacyjna pozostaje przy ul. Mikołaja z Ryńska. Tu nadal działa centrum pomocy dzieciom i rodzinie w kryzysie.
- Podejmujemy interwencje, pomagamy rodzicom i dzieciom w dramatycznych, życiowych sytuacjach. Prowadzimy terapię i wręcz uczymy rodziców, jak wychowywać swoje pociechy - objaśnia Marta Lemańska-Chylińska, psycholog. - Dom dziecka nie istnieje sam dla siebie, ale w sprzężeniu z mieszkańcami. Mamy jeden z nielicznych w regionie pokój przyjaznych przesłuchań dzieci.

Zmiany w domu dziecka wymusza ustawa, która przewiduje rozbudowę systemu wsparcia rodziny. To ma sprawić, że dom dziecka stanie się absolutną ostatecznością.

- Dotychczas obejmowaliśmy opieką 126 wychowanków w różnym wieku. Liczba ta zmniejszy się do 105, sumując wszystkie grudziądzkie placówki - wyjaśnia dyrektor Janowska. - Nie będziemy mogli przyjmować dzieci do lat 7, jedynie w sytuacjach szczególnych, np. zagrożenia życia lub zdrowia. Ustawa, która obowiązuje od 1 stycznia br. nie przewiduje też mieszkań usamodzielnienia dla młodzieży powyżej 14 lat. Mamy 16 takich pokoi. Nie zamienimy ich przecież w magazyny. Starsze dzieci będą nadal z nich korzystać.

Grudziądz - Wiadomości

Czytaj więcej o:
  • dom
  • dziecka
  • Janowska
  • Maria
  • pokój
  • prokuratura
  • przesłuchań
  • przyjazny
  • sąd
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy dzięki średnicówce po Grudziądzu jeździ się łatwiej?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 384.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.