Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemia fary w Chełmnie pełne skarbów

mona
W podziemiach fary znaleziono m.in. starą gazetę w języku niemieckim
W podziemiach fary znaleziono m.in. starą gazetę w języku niemieckim mona
- Fenomenalna płyta nagrobna, tak wielkiej jeszcze nie widziałem - zachwycał się Adam Sikorski z programu telewizyjnego "Było nie minęło - kronika zwiadowców historii".

Kolejny raz ekipa pasjonatów historii z TV Lublin przyjechała do Chełmna. Obiektem ich zainteresowania była fara i rynek.

Przeczytaj także:Podziemia kruszwickiego zamku otwarte dla turystów [zdjęcia]

Królewska płyta

Tym razem łatwiej było im się dostać do podziemi kościoła, bo trwają tam prace rewitalizacyjne i zerwana została posadzka.

- W nawie głównej kościoła, tuż przed prezbiterium, odkryliśmy płytę nagrobną, symboliczną, honorową, iście królewską - taka wielka - mówi Adam Sikorski, prowadzący program. - Ktoś musiał się bardzo zasłużyć. Pochówek jest w tym miejscu za płytą. Weszliśmy do wnętrza i odkryliśmy kilka XVII-wiecznych trumien. W jednej z nich jest czaszka kobieca z częściowo zapadniętą twarzą, ale zachowanymi włosami z mnóstwem spinek. W krypcie w części zachodniej kościoła znaleziono też szczątki kobiece, ale z obciętym palcem. Pewnie miała na nim kosztowny pierścień.

Co kryją podziemia szpitala w Grudziądzu? Zobacz!

Według Sikorskiego aż się prosi, by honorową płytę pokryć szkłem pancernym i wyeksponować, też część znalezionych przedmiotów - po konserwacji.

- Warto zdobyć na to pieniądze, stworzyć małe muzeum, bo przyciągnie turystów - mówi.
Ekipa dostała się także do krypty, w której spoczywa świętobliwy Andrzej z Osnowa.

- Jak to Skandynaw był mężczyzną dużej postury, wysoki i takie szczątki odkryliśmy - dodaje Adam Sikorski. - Ubrany w skromny habit lub kontusz - zachowany w świetnym stanie. Zaskakujące, że szat nie dotknął ząb czasu. Odkryliśmy też płytę nagrobną rodziny Gilewiczów, mieszczańska, z herbem miasta, bo własnego mieszczanie nie mieli. Tam jest kilka pochówków, najstarszy z 1512 roku.

Jak twierdzi ks. Zbigniew Walkowiak proboszcz fary układ cegieł w podziemiach wskazuje na przełom XVII/ XVIII w.
Największe pomieszczenie odkryto pod chórem.

Znaleźli stare gazety i monety

- Tam znaleziono m.in. trumnę w kształcie sarkofagu, stare niemieckie gazety, monety - szelągi Jana Kazimierza i lampę z naftą, która podpalona nadal płonęła - wymienia Jacek Kordowski, radny miejski, który starał się o to, by Chełmno zaistniało w historycznym programie. - Szkoda, że pomieszczenia zostały dokładnie spenetrowane i ograbione. Cieszy natomiast, że Chełmno jest jedynym miastem, do którego ekipa wracała już trzy razy. I być może nie ostatni. Program z Chełmna ma zostać wyemitowany 27 maja o godz. 15 w TVP Info.

Historię ukrytą w podziemiach odkrywali wspólnie z filmowcami członkowie Twierdzy Chełmno i Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska