Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W samo południe. Było pić?! Teraz brakuje ustników!

Agata Kozicka
Agata Kozicka, autorka komentarza "W samo południe"
Agata Kozicka, autorka komentarza "W samo południe"
Jak podaje Komenda Główna Policji w miniony weekend na polskich drogach zginęło 25 osób, 416 zostało rannych w 321 wypadkach i zatrzymano 1581 nietrzeźwych kierowców. Statystyki są przerażające choć reszta majówki dopiero przed nami. A nasz Czytelnik nie mógł sprawdzić na komisariacie, czy może wsiąść za kierownicę.

Mam alkomat. Kiedy po sobotnim weselu, na którym byłem gościem sprawdziłem, czy mogę wsiąść za kierownicę, to okazało się, że mam 0,18 promila w wydychanym powietrzu. Urządzenie ma wprawdzie jakieś atesty, ale wolałem się upewnić. Postanowiłem odwiedzić komisariat policji i tam poprosić o sprawdzenie. Objechałem kilka w Bydgoszczy - jako pasażer - ale na żadnym nie udało się zweryfikować dokładności mojego urządzenia. Główny argument - nie mają ustników. A to przecież obowiązek policji.

Policyjna akcja "Rękaw". Siedmiu kierowców nie zdążyło wytrzeźwieć

Rzeczywiście, Komenda Główna Policji poleciła, by funkcjonariusze sprawdzali trzeźwość kierowców, którzy przyjdą na komisariat i sami o to poproszą. Kiedy dokładnie trzy miesiące temu nasi dziennikarze postanowili w praktyce sprawdzić, czy komendy stosują się do tych wytycznych nie było problemu w Chojnicach, Żninie ani we Włocławku.

W Grudziądzu nasz reporter zużył ostatni ustnik na komendzie, a na komisariacie Śródmieście w Bydgoszczy policjanci byli zajęci innymi sprawami.

Minęły 3 miesiące, długi weekend na drogach trwa, a ustników brak. Może przed długim weekendem warto było się zaopatrzyć w odpowiednią ich liczbę, żeby potem nie liczyć w dziesiątkach ofiar wypadków spowodowanych jazdą pod wpływem. Lepiej zapobiegać niż potem leczyć.

Nie stracisz prawa jazdy za cukierka z alkoholem

Alkomat

A jeśli pozostanie nam nasz własny alkomat warto pamiętać:

* Aby uzyskać dokładniejszy wynik zalecamy przepłukanie ust wodą przed dokonaniem pomiaru alkomatem.

* Alkohol wchłania się przez około 45min. Jeśli badanie zrobimy krócej niż trzy kwadranse po ostatnim jego spożyciu wynik będzie zaniżony.

* Producenci zalecają kalibrację alkomatów co pół roku.

* Nie należy przeprowadzać pomiaru zaraz po zakończeniu spożywania alkoholu. Duże stężenie oparów alkoholu może uszkodzić czujnik lub rozkalibrować alkomat.

* Podobnie może działać dym i nikotyna, więc nie należy palić papierosów przed pomiarem.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska