Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr lekiem na całe zło

(KB)
Weronika Droszcz: - Stowarzyszenie "Jestem” od 8 lat z powodzeniem organizuje zajęcia artystyczne, w tym zajęcia teatralne.
Weronika Droszcz: - Stowarzyszenie "Jestem” od 8 lat z powodzeniem organizuje zajęcia artystyczne, w tym zajęcia teatralne. nadesłane
- Dzięki teatrowi mogą zaakceptować swoje niedoskonałości, walczyć z nieśmiałością czy otworzyć się na drugą osobę - tak o nowym projekcie teatralnym dla niepełnosprawnych i uzależnionych mówi jego koordynatorka Weronika Droszcz ze Stowarzyszenia "Jestem".

- Stowarzyszenie "Jestem" od 8 lat z powodzeniem organizuje zajęcia artystyczne, w tym zajęcia teatralne - wyjaśnia Weronika Droszcz, pedagog i terapeutka pracująca z dziećmi niepełnosprawnymi oraz osobami dorosłymi w Stowarzyszeniu. - Jest to doskonały sposób, aby niepełnosprawni czy uzależnieni pokazali, że też mają swoje pragnienia i marzenia, nie chcą być zamknięci w czterech ścianach. Wielu z nich to wrażliwe osoby i jest to bardzo wyraźne na scenie. Dzięki teatrowi mogą zaakceptować swoje niedoskonałości, walczyć z nieśmiałością czy otworzyć się na drugą osobę.

Przeczytaj także: Toruń. Teatr Ósmego Dnia otworzył 20. "Klamrę"

Projekt pt. "Klub Integracji Społecznej - Teatralne Działania Osób Niepełnosprawnych i Uzależnionych" jest dofinansowywany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i skierowany do 15 osób z województwa kujawsko-pomorskiego: osób niepełnosprawnych oraz młodzieży aktualnie leczącej się w Całodobowym Młodzieżowym Oddziale Leczenia Uzależnień. W projekcie dodatkowo wezmą udział wolontariusze niezbędni do pomocy przy realizacji projektu (uczniowie, studenci i osoby po odbytym leczeniu odwykowym). Projekt zakłada łączenie działań praktycznych z edukacją teoretyczną i uczestnictwem we współczesnym życiu kulturalnym. Wszelkie zaplanowane działania podejmowane są w celu integracji uczestników projektu: osób niepełnosprawnych, uzależnionych i wolontariuszy poprzez współuczestnictwo w warsztatach teatralnych, wyjściach na wydarzenia kulturalne oraz promocję i popularyzację kultury. Ponadto integrację ze środowiskiem, tak ważną w odniesieniu do osób niepełnosprawnych i uzależnionych. W ramach projektu w ciągu 10 miesięcy realizowane będą warsztaty prowadzone przez twórców toruńskich scen - będą to warsztaty z interpunkcji teatralnej, performance'u, ekspresji ciała-ruchu scenicznego, sztuki pisania scenariusza, zajęcia ożywionej formy, trening interpretacji tekstu oraz warsztatu aktorskiego. Prowadzących oraz uczestników będą wspierać terapeuci doświadczeni w pracy z osobami niepełnosprawnymi i uzależnionymi.

Projekt zakończy się spektaklem

Pod koniec realizacji zadania z 15-osobowej grupy zostanie wyodrębniona 10- osobowa grupa aktorów, która zaprezentuje spektakl - efekt końcowy warsztatów. Spektakl, który powstanie przyczyni się do obalenia stereotypu, że osoba niepełnosprawna może funkcjonować jedynie na poziomie dziecka, a sztuka przez nią tworzona jest infantylna i ma tylko wymiar terapeutyczny.
- Poruszaliśmy już wcześniej różne ważne dla nich tematy np. kwestię miłości osób niepełnosprawnych, mówiliśmy o tym, że każdy z nas jest zmuszany przez społeczeństwo do "noszenia maski", że powinniśmy spełniać swoje marzenia nie patrząc na to, czy ktoś uważa inaczej. Szukaliśmy odpowiedzi, co jest w nas: jakimi ludźmi jesteśmy, czego się obawiamy, jakie są nasze nadzieje, przeżycia, jak postrzegamy innych? Teraz również będziemy zastanawiać się wspólnie, jaki istotny temat uczestnicy będą chcieli pokazać na scenie - mówi koordynatorka. - Mamy wspaniałą grupę osób prowadzących, którzy doskonale potrafią rozbudzić w nich pasję, a równocześnie mają odpowiednie podejście do osób niepełnosprawnych.
W ramach projektu odbędą się dwa otwarte spotkania z wybitnymi twórcami teatru w Centrum Sztuki Współczesnej. Zostaną zaproszeni goście, m.in. reżyser, scenograf, aktor, kompozytor, aby profesjonaliści mogli odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania zebranych osób.
- W ramach projektu zorganizujemy także wyjścia na ważne i interesujące wydarzenia kulturalne w Toruniu - zapewnia pani Weronika. - Bezpośrednia obserwacja poczynań profesjonalnych aktorów to cenne i ważne doświadczenie dla amatorów. Oprócz tego zostanie zorganizowany happening w przestrzeni publicznej Torunia - Będzie to miało na celu zwiększenie wrażliwości i świadomości społeczeństwa na różne problemy osób niepełnosprawnych i uzależnionych.

Projekt zakończy wystawa zdjęć prezentująca realizację warsztatów i premierę oraz spotkanie podsumowujące projekt, na które zostaną zaproszone wszystkie osoby zaangażowane w to zadanie.

Jak się zapisać

"Jestem" Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia zaprasza osoby niepełnosprawne do udziału w warsztatach teatralnych. Zajęcia realizowane będą w okresie: marzec - grudzień 2012 r. w godzinach popołudniowych. Poza warsztatami odbędą się dwa spotkania otwarte z wybitnymi twórcami, a także bezpłatne wyjścia do teatru. Projekt zakończy spektakl stworzony przez grupę aktorów - amatorów przy wsparciu profesjonalistów. Więcej informacji: [email protected], tel.: 56 659 85 25 w. 170, kom. 510 045 685 oraz na stronie stowarzyszenia: www.jestem.free.ngo.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska