Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Pionierska habilitacja na UMK przez... wideokonferencję

(MJ)
Przed dr. Ćwiszewskim z UMK jeszcze jeden krok do habilitacji - jej przyznanie musi jeszcze zatwierdzić rada wydziału
Przed dr. Ćwiszewskim z UMK jeszcze jeden krok do habilitacji - jej przyznanie musi jeszcze zatwierdzić rada wydziału Magdalena Janowska
Matematyk z Torunia, dr Aleksander Ćwiszewski przejdzie do historii jako pierwszy polski naukowiec, którego habilitacja odbyła się przez... wideokonferencję.

Właśnie w taki sposób obradowała siedmioosobowa komisja, która rekomendowała dr. Ćwiszewskiego z Katedry Nieliniowej Analizy Matematycznej i Topologii UMK w Toruniu do uzyskania kolejnego stopnia naukowego. Sam zainteresowany w posiedzeniu nie uczestniczył. - Znowelizowana ustawa o stopniach naukowych wprowadziła zmianę w sposobie przyznawania tytułu doktora habilitowanego - wyjaśnia naukowiec. - Wcześniej habilitant musiał wygłosić przed komisją wykład i poddać się kolokwium habilitacyjnemu, który jest formą publicznego egzaminu. Mnie to już ominęło i przyznam, że nawet się z tego cieszę. Zamiast przygotowywać się do wykładu i stresować kolokwium, mogłem skupić się na pracy naukowej i przygotowaniu kolejnych publikacji, a przecież tym właśnie powinienem się zajmować.

Dlaczego dopiero teraz toruńska uczelnia wykorzystała nowoczesne technologie w taki sposób? To również kwestia zmian w ustawie - dotąd z prawnego punktu widzenia posiedzenie komisji w formie wideokonferencji nie było możliwe.

Pierwsza w Polsce zdalna habilitacja na toruńskim uniwersytecie

Przed dr. Ćwiszewskim jeszcze jeden krok do habilitacji - jej przyznanie musi jeszcze zatwierdzić rada wydziału.

Zagadnienia, nad którymi na co dzień pracuje toruński naukowiec, niejednego humanistę mogą przyprawić o ból głowy. - Zajmuję się badaniem stanów równowagi i zjawisk okresowych w równaniach różniczkowych cząstkowych - mówi dr Aleksander Ćwiszewski. - Poruszam się w bardzo abstrakcyjnych przestrzeniach, ale wyniki, które uzyskuję, są konkretne. Można je odnosić do rzeczywistości. Równania, o których mówimy, modelują takie zjawiska, jak przewodnictwo ciepła, rozchodzenie się fal, reakcje chemiczne i dyfuzja, problemy związane z biologią i medycyną (np. rozwój nowotworów, zjawiska epidemiologiczne), a także szereg zagadnień technicznych.

Co robi matematyk po godzinach? - Nie jest tak, jak głosi stereotyp, że matematyk nie potrafi myśleć o niczym poza liczbami i symbolami - żartuje. - Jest oczywiście kilka nierozwiązanych równań, które parę razy mi się przyśniły, ale wolny czas najchętniej spędzam aktywnie: zimą - narty, latem - biegi i nordic walking.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska