Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą, aby dzieci jadły zdrowo

mona
często robi zakupy w sklepiku prowadzonym przez Danutę Jędrychowską
często robi zakupy w sklepiku prowadzonym przez Danutę Jędrychowską mona/mox
Dzieci lubią łakocie. Chętnie po nie sięgają. To często kończy się otyłością. W szkołach zachęcają je do sięgania po zdrowe przekąski. Z różnym skutkiem.

Dzieci zapewniają, że stosują się do tego, o co apelują rodzice i nauczyciele: nie kupują produktów niezdrowych. Tymczasem na boiskach szkolnych wielu sięga do ukrytych w kolorowych paczkach czekoladek i chipsów.

Coraz więcej naszych dzieci ma nadwagę

Wydają na co mają ochotę

- Realizujemy dwa programy: "Szklanka mleka" oraz "Owoce i warzywa w szkole"- mówi Anna Kordowska, dyrektor SP 4 w

Chełmnie,/b>. - Dzieci dostają marchewki, rzodkiewki, paprykę oraz jabłko lub gruszkę. Sama byłam jednak świadkiem, jak dzieci w osiedlowym sklepiku kupiły chipsy. Kiedy zapytałam, czy to ich drugie śniadanie - poczerwieniały. Wiele razy podczas realizacji projektów "Trzymaj formę" i "Śniadanie daje moc" rozmawiamy o zasadach zdrowego odżywiania.

Według pani dyrektor, wielu rodziców dobrze wie, po jakie przekąski sięgają ich pociechy. - Często rodzice nie pakują dzieciom drugiego śniadania do szkoły, tłumacząc, że one nie chcą - dodaje Anna Kordowska. - Dają im za to pieniądze, a te wydają na co mają ochotę. Styl żywienia najmłodszych zmienia się na niekorzyść. Błędem jest nagradzanie za coś dzieci wyjazdami na posiłki np. Mc Donald's, wyjściem na kebab czy pizzę. Mamy kilkoro dzieci z nadwagą. Bywa, że te bardziej otyłe nie chcą chodzić na wuef. Marlena Nowak, moja zastępczyni - wuefistka, stara się przekonywać rodziców, że ruch wpływa na zdrowie i wygląd. Jeśli ci przyniosą zwolnienie od lekarza, nic nie możemy zrobić.

Skorupka nasiąka chorobą, czyli na co chorują nasze dzieci

Dyrektor SP1 zapewnia, że w ich sklepiku szkolnym dzieci chipsów nie kupią. - Jedzą je, bo sama to widzę, ale przynoszą z domu lub kupują w drodze do szkoły - mówi Ewa Nowicka, dyrektor SP1. - Coraz częściej jednak decydują się na drożdżówki. Zdarza się też, że boli je głowa, brzuch, bo przyszły z domu bez śniadania. A to podstawa w ich jadłospisie.

Dzieci z kl. I-III jedzą wspólne śniadania, więc nauczyciele widzą, że mają kanapki. Dostają też bezpłatnie mleko, a warzywa i owoce cztery razy w miesiącu. Tylko papryki nie chcą chrupać. - Gorzej ze starszymi uczniami, rodzice twierdzą, że nie chcą brać śniadań - dodaje Ewa Nowicka. - Do pewnych rzeczy trzeba je przymusić. Na szczęście z dużą nadwagą mamy tylko dwoje dzieci.

Zdaniem dyrektor SP2 era chipsów jest już za nami. - Staram się dotrzeć głównie do świadomości rodziców, podczas wykładu przedstawiono im wykaz wszystkich E-konserwantów - mówi Renata Ulato-wska, dyrektor SP2, która jest wegetarianką. - Dzieci nie odpowiadają za to, co kupują i jedzą, kupują to co najtańsze, czyli byle co. Ważne jest więc, by wyrobić zdrowe nawyki jedzenia warzyw i owoców. I dawać dobry przykład, jak nasza kadra. Dzieci wiedzą, że Agnieszka Szulc - wuefistka prowadzi aerobik, na który chodzi wiele nauczycielek.

Bez konserwantów

Prowadzący sklepiki szkolne mówią, że dzieci często powtarzają, że rodzice nie pozwalają im na jedzenie słodyczy, ale nie wszyscy słuchają. - Dostrzegam, że uczniowie ograniczają zakupy łakoci i zamiast batonów kupują drożdżówki - mówi Danuta Jędrychowska, która prowadzi sklepik szkolny. - Lubią pizzerki na ciepło, cukierki z witaminą C. Kupują dużo wody mineralnej niegazowanej. Staram się oferować im to co dobre, mam produkty bez konserwantów, większość - polskich producentów.

Wiadomości z Chełmna


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska