Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Socjolog bez pracy? To nam nie grozi!

(KB)
z "Pryzmatu" nie boją się wyzwań
z "Pryzmatu" nie boją się wyzwań Nadesłane
Toruńscy studenci nie czekają, aż rynek się o nich upomni. Sami wzięli karierę w swoje ręce.

- Co można robić po studiach humanistycznych? Podobno siedzieć w domu. My widzimy to inaczej - zapewnia Marta Schulz ze studenckiego zespołu badawczego "Pryzmat" przy Instytucie Socjologii UMK, któremu nie straszny pierwszy krok w dorosłość.

**

Studia już nie wystarczą, by dostać pracę

**

- Chcemy mieć swój wkład w to, co dzieje na naszej uczelni, zarówno pod względem rozrywkowym, jak i naukowym - mówi Marta. - Nie tylko się świetnie bawimy, ale i wykorzystujemy swoją wiedzę w praktyce. Udowodnimy, że humanista nie musi być w przyszłości bezrobotnym.

Zespół Realizacji Badań Instytutu Socjologii UMK w Toruniu, bo tak brzmi pełna nazwa zespołu badawczego, do którego należy Marta, tworzą studenci socjologii naszego uniwersytetu, oferujący usługi związane z badaniami społecznymi dla wszystkich instytucji z naszego regionu. Studenci kierowani są przez kadrę naukową jednego z najlepszych uniwersyteckich instytutów socjologicznych w Polsce. Doskonale znają warsztat, ale też chętnie zdobywają nowe umiejętności i doświadczenia, tym bardziej że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi badawcze.

Instytucje publiczne czy przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z ich usług. - Jednym z naszych statutowych celów jest angażowanie studentów w pracę badawczą - wyjaśnia Marta. - Mile widziani są zawsze studenci pierwszego roku. Dla nich organizowane są szkolenia i badania sondażowe (szkoleniowe). Dzięki temu mają szansę zdobyć doświadczenie.

Bydgoszcz: skończyli studia, ale pracy nie mają

Sukces w zasięgu ręki

Zespół powstał z inicjatywy dwóch studentów socjologii: Michała Głuszkowskiego i Tomasza Jankowskiego 10 lat temu. Studenci chcieli się zająć prowadzeniem badań społecznych dla różnych instytucji i przedsiębiorstw, ponieważ zauważyli lukę na regionalnym rynku badań i chcieli to wykorzystać, posługując się wiedzą zdobytą w czasie studiów. Dzięki wsparciu prof. Andrzeja Zybertowicza z IS UMK udało się umieścić organizację w strukturach uczelni. Pierwsze badania przeprowadzono już wiosną 2002 r. i dotyczyły one toruńskiego handlu - głownie hipermarketów.

Dziś "Pryzmat" ma na koncie całą listę prestiżowych zleceń m.in. od Portu Lotniczego w Bydgoszczy, Starostwa Powiatowego w Toruniu, toruńskiego Urzędu Miasta i MZD czy Fundacji ProEuropa w ramach Funduszu EQUAL. Ostatnio "Pryzmat" wykonał badanie programu rewitalizacji Starówki "Restart".

Przeczytaj także: Najpiękniejsze studentki UMK 2012! Która dostanie koronę miss? [zdjęcia]

- Chcemy wykorzystać nasza wiedzę, ale nie na zasadzie "3xZ": zakuć, zdać, zapomnieć, ale tak, żeby nie poszła na marne. Dzięki takiemu rodzajowi aktywności, zdobywamy doświadczenie wymagane od przyszłych pracodawców. Mówi się, że po socjologii nie ma pracy, ale to nieprawda, jeśli ktoś jest dobry i zaangażowany, to może pracować, tam gdzie chce. Jesteśmy optymistami, staramy się widzieć szklankę do połowy pełną. Powszechna opinia jest taka, że po studiach humanistycznych można siedzieć w domu. To nieprawda. Wierzę, że nasze doświadczenie się nie zmarnuje - mówi Marta.

Wszystkich zainteresowanych współpracą zapraszamy na www.pryzmat.umk.pl i do kontaktu mailowego: [email protected].

Wiadomości z Torunia

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska