Nowa linia tramwajowa w Toruniu nadal jest na papierze

Dodano: 30 grudnia 2011, 13:15 Autor:

O trzy miesiące wydłużą się prace nad projektem tramwaju do kampusu UMK. Czy składy dotrą tam z opóźnieniem?

Według pierwotnych planów projekt linii miał zejść z desek kreślarskich miesiąc temu. Tak się jednak nie stało. "Przedłużyły się uzgodnienia z Toruńskimi Wodociągami oraz wydziałem środowiska i zieleni w sprawie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej dla al. Solidarności” - czytamy w podjętej wczoraj uchwale dotyczącej przeniesienia z tegorocznej puli 1,6 mln zł na 2012 r. - do tzw. wydatków niewygasających. Wykonawca - Budimex z Warszawy - prowadził też uzgodnienia ze wspólnotą zarządzającą budynkami na rogu Sienkiewicza i Fałata. Firma ma złożyć wniosek o pozwolenie na budowę do lutego 2012 r.

Czy opóźni się przez to również rozpoczęcie robót, a w konsekwencji planowane na wrzesień 2013 r. uruchomienie linii? - Opóźnienie związane z opracowaniem projektu nie wpłynie na termin jej otwarcia - odpowiada Marcin Kowallek, szef wydziału gospodarki komunalnej magistratu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace ruszą wiosną. Będą prowadzone na trzech frontach: na pętli "Olimpijska”, al. Solidarności i odcinku, gdzie będą układane nowe tory, czyli ul. Sienkiewicza, Gagarina i Szosie Okrężnej.

Tramwaj na Bielany. Torami do kampusu dotrzemy we wrześniu 2013

Dwa pierwsze zadania mają być gotowe w przyszłym roku, a trzecie - do września 2013 r. Przedsięwzięcia są częścią większego projektu "Rozwój komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013”. Zakłada on też uruchomienie zielonej fali dla tramwajowej "jedynki”, dzięki czemu trasę między Skarpą a Bielanami ma pokonywać w pół godziny, systemu informacji pasażerskiej (na przystankach staną tablice, na których będzie wyświetlany czas przyjazdu składu), modernizację wagonów. a także przebudowę peronów. Budowa linii ma kosztować 47 mln zł. Cały projekt pochłonie zaś 84,3 mln zł, z czego 42,5 mln zł wyniesie unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W przyszłorocznym budżecie zaplanowano na to przedsięwzięcie ok. 22,3 mln zł. W ramach tej kwoty miasto zmodernizuje: sygnalizacje na skrzyżowaniach: Konstytucji 3 Maja i Ślaskiego, pl. Teatralnym oraz Czerwonej Drogi i al. Solidarności, siedem przystanków oraz trzy wagony.

Tramwaje w Toruniu: będzie szybciej, krócej i bezpieczniej

Poważne zmiany czekają nas na al. Solidarności. Powstanie tam węzeł przesiadkowy. Pas dla autobusów i tramwajów zostanie utworzony od strony Muzeum Etnograficznego. Po stronie urzędu marszałkowskiego będzie jednokierunkowa droga dla aut - od NOT-u w kierunku pl. Teatralnego.

Wiadomości z Torunia

Czytaj więcej o:
  • linia tramwajowa w Toruniu
  • Toruń
  • tramwaj
  • tramwaje Toruń
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Toruń. Wybieramy kulturalne hity 2011 r. Głosowanie już trwa!

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Najważniejsze wydarzenie kulturalne 2011 roku w Toruniu to

wyniki głosowania
Liczba głosów: 830.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.