Centrum Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy juz otwarte

Dodano: 10 grudnia 2011, 9:00 Autor:

Nową instytucję wojskową otwarto w Bydgoszczy

Nową instytucję wojskową otwarto w Bydgoszczy (fot. Andrzej Muszyński)

Nową instytucję wojskową - Centrum Doktryn i Szkolenia otwarto wczoraj w Bydgoszczy.

- Nauczcie innych zwyciężać wiedzą, a nie tylko siłą, wtedy będzie mniej strat - radził kadrze Centrum Doktryn i Szkolenia prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski.

I ta myśl o wiedzy - niezbędnej na dzisiejszym polu walki i w sztabach - przewijała się podczas wczorajszej uroczystości. Centrum jest drugą po Inspektoracie Wsparcia centralną instytucją wojskową w Bydgoszczy. Znalazło swoje miejsce w koszarowcach likwidowanego dowództwa POW.

Do zadań Centrum będzie należało m.in. tłumaczenie i dostosowywanie do polskich realiów setek dokumentów z Kwatery Głównej NATO. Ktoś powie - papierkowa praca dla tłumaczy. To nie do końca prawda. Należymy do Paktu Północnoatlantyckiego, bierzemy udział w zagranicznych misjach i musimy również dopasować się do innych armii. Podobnie jest z żołnierzami jeżdżącymi na kolejne zmiany do Afganistanu. Odjeżdżający przekazują swoją wiedzę następcom, którzy bogatsi o mądrość poprzedników, mogą unikać błędów. Takie doświadczenia zbierane będą również w bydgoskim Centrum Doktryn, które ma wypracować nowe pomysły szkolenie żołnierzy.

Na wczorajsza uroczystość przyjechali dowódcy rodzajów wojsk, attache obrony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Danii oraz prezydenci Bydgoszczy, Torunia i Włocławka.

Przeczytaj także: Bydgoszcz. Pluszaki? Tylko wojskowe!

Wstęgę nowej placówki przeciął m.in. gen. broni Mieczysław Gocuł, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego, który wraz z dyrektorem Centrum - gen. bryg. Franciszkiem Kochanowskim uhonorował także kilkunastu żołnierzy odznaczeniami resortowymi. Poświęcenia obiektu dokonał biskup polowy Józef Guzdek.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych wraz z historycznym wyposażeniem, ponieważ patronem placówki został gen. Władysław Sikorski.

Centrum Doktryn współpracować będzie również z zagranicznymi instytucjami NATO.O ulokowaniu go w Bydgoszczy mogła zdecydować obecność Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO i wielonarodowego Batalionu Łączności NATO. Planowane jest otwarcie w Bydgoszczy także Centrum Doskonalenia Policji Wojskowej.

Wiadomości z Bydgoszczy

Czytaj więcej o:
  • Bydgoszcz
  • Centrum Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy
  • wojsko
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kaskada wreszcie zburzona! [zdjęcia]

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Ceny biletów na komunikację miejską są:

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1732.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.