Cuiavia Inowrocław na fali, Lech Rypin w dołku? [echa 16. kolejki III ligi, wideo]

(ARKL), (TOM)
(przy piłce) i jego Lech zremisował ze Spartą. Z kolei Michał Nadolski (pierwszy w meczu) zwycięstwem zaakcentował ostatni występ w barwach Notecianki. fot. Marek Kaśków/archiwum
Kolejną utratę punktów zanotował Lech Rypin. Pewne zwycięstwo nad Chemikiem Bydgoszcz zapisała Cuiavia Inowrocław.

Wda Świecie - Lubuszanin Trzcianka

Komentarz Tomasza Malinowskiego:

- Źle, bardzo źle dzieje się z zespołami z regionu na "trzecioligowym froncie". Zespoły z Koronowa i Bydgoszczy zamykają tabelę, niepewny jest los Sparty Brodnica czy Notecianki Pakość. Spokojnej zimy nie będą mieli pewnie także w Świeciu.Wszystko to prawda, że zespoły w większości tworzy młodzież. Problem w tym, że na boiskach sprawia wrażenie takiej niedouczonej.

Nie milkną echa zadyszki rypinian. Utrata punktów mocno komplikuje sytuację podopiecznych Sławomira Suchom- skiego. Lech od dwóch kolejek nie potrafi zwyciężyć, a wpadki z beniaminkami - Spartą Brodnica (2:2) i Cuiavią Inowrocław (1:5) - mogą odbić się czkawką na koniec sezonu. Pocieszeniem jest fakt, że główny rywal w walce o awans do II ligi - Sokół Kleczew - również pogubił "oczka".

Bez usprawiedliwienia

Zwłaszcza remis z brodniczanami budzi wątpliwości, czy Lech faktycznie zasługuje na promocję. W meczu w Rypinie gospodarze w pierwszej połowie oddali inicjatywę, by po przerwie odrobić jednobramkową stratę i wyjść na prowadzenie. Najpierw wyrównał Jakub Bojas, a w 56. minucie Mariusz Ragaman uszczęśliwił kibiców miejscowych. - W drugich 45 minutach graliśmy swoją piłkę, kontrolowaliśmy przebieg wydarzeń, aż strzał życia Zagdańskiego podciął nam skrzydła - mówił "Pomorskiej" trener Suchomski.

Przeczytaj także: Mecz Chemik Bydgoszcz - Lech Rypin przełożony. Puchar Polski też

Na słabszą dyspozycję lidera mogła mieć wpływ absencja kilku piłkarzy. Za czerwoną kartkę z Cuiavią musiał pauzować Dariusz Koprowski, z gry nagle wypadł bramkarz Ariel Winiecki, a Paweł Bojaruniec nie był przygotowany do gry przez 90 minut.

- Mamy szeroką i wyrównaną kadrę, dlatego nie możemy zasłaniać się kontuzjami czy kartkami. Pewne jest, że od pierwszego meczu forsujemy tempo. Gramy ofensywny futbol, od piłkarzy wymagam pełnego zaangażowania, ale widzę już po nich, że zimowy odpoczynek dobrze nam zrobi - przekonuje Suchomski, odpierając zarzuty, że ciężkie treningi wypompowały jego podopiecznych. - Ostatnio mamy lżejsze treningi, więc świeżość musi przyjść - dodaje.

Odblokowany "Zagdan"

A brodniczanie przeżywają renesans formy. Blamaż z Polonią Leszno (0:3) otrzeźwił żółto-czarnych, którzy na wyjazdach spisują się o niebo lepiej niż u siebie. Zarówno z Victorią w Koronowie, jak i z Notecianką w Pakości (2:1) udowodnili, że tej rundy nie trzeba spisywać na straty.

Przeczytaj także: Osiem goli w Świeciu - Wda ograła Lubuszanina!

- Nie składamy broni, czego daliśmy dowód w Rypinie. Lech był lepszy piłkarsko, ale przy defensywnym nastawieniu i szukaniu szans w kontratakach można było wskórać coś więcej. Po pierwszej połowie mogliśmy prowadzić wyżej niż 1:0 - twierdzi Patryk Kupczyk, szkoleniowiec Sparty Brodnica.

Wreszcie rozstrzelał się Łukasz Zagdański. Napastnik, w przeszłości piłkarz m.in. Zagłębia Lubin i Miedzi Legnica, nadrobił czteromiesięczny rozbrat z futbolem i w końcu zaczyna seryjnie trafiać do siatki. Strzał z rzutu wolnego z ok. 30 metrów, dający remis spartanom, był jego piątym trafieniem w tym sezonie.

16. Victoria Koronowo 16 5 8-33

W następnej kolejce 19/20 listopada zagrają, sobota: Cuiavia - Górnik (godz. 13), GKS - Wda (13), Lubuszanin - Unia J. (13), Unia S - Notecianka (13), Sokół - Sparta (13). Niedziela: Polonia ŚW - Victoria (13), Piast - Polonia 1912 (13). Mecz Chemik - Lech został przełożony.

Kolejny raz drużynom Chemika Bydgoszcz i Victorii Koronowo nie udało się wywalczyć punktów. Oba zespoły nie zdobyły też bramki. W inauguracyjnym spotkaniu chemicy przegrali w Inowrocławiu aż 1:5 i wydawało się, że w rewanżu odniosą zwycięstwo. Nic z tych rzeczy, bowiem wygrała Cuiavia, będąca w przekroju spotkania lepszym zespołem.

Przeczytaj także: Niespodzianka w Pakości, osiem goli w Świeciu [podsumowanie 16. kolejki III ligi, wideo]

Losy spotkania Victorii z zespołem z Kobylina rozstrzygnęły się już w pierwszej połowie. - Kompletnie tę fazę meczu moi podopieczni przespali - komentował trener Przemysław Talarek. - Brakowało zaangażowania, woli walki. W łatwy sposób straciliśmy obie bramki. Zawodnicy zgubili krycie, raz przy stałym fragmencie, przy drugim golu po akcji przeciwnika.

W drugiej części, kiedy w zespole gospodarzy pojawili się zmiennicy, gra ze strony Victorii zdecydowanie nabrała wigoru. Miejscowi zaczęli dochodzić do sytuacji strzeleckich, ale kolejny raz zabrakło "zimnej głowy". Dwukrotnie bliski odrobienia strat był np. Siekirka.