Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminne szkoły czeka bolesna reforma

Agnieszka Nawrocka [email protected]
Liczba uczniów systematycznie spada, nauczycieli jest za dużo, koszty utrzymania szkół rosną
Liczba uczniów systematycznie spada, nauczycieli jest za dużo, koszty utrzymania szkół rosną sxc.hu
Liczba uczniów systematycznie spada, nauczycieli jest za dużo, koszty utrzymania szkół rosną. Radni mogileńscy przyznają: - Nie unikniemy drastycznych zmian w szkołach.

Dziś rada miejska będzie głosować nad zmianami w budżecie oświaty. Trzeba do szkół dołożyć kolejne 600 tysięcy złotych. W sumie w tym roku na utrzymanie placówek Mogilno wyda 24 mln złotych. Do subwencji gmina dokłada rocznie około 10 mln. Te sumy z każdym rokiem rosną.

beta.pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie. Czekamy na opinie

Nauczyciele nie mają już kogo uczyć...

- Sytuacja jest dramatyczna, ale to nie dotyczy tylko Mogilna - tłumaczy burmistrz Leszek Duszyński.

- Jestem przerażona, dane mówią same za siebie. Wydawało się, że niż demograficzny mamy za sobą. Tymczasem liczba uczniów wciąż spada - mówi Teresa Kujawa, przewodnicząca rady miejskiej. Teresa Kujawa przypomina, że kiedy pracowała w gimnazjum mogileńskim było tam ponad 900 uczniów, teraz jest ich ponad 600.

- Jest mniej uczniów, ale więcej nauczycieli - mówi.
Dlaczego szkoły są coraz droższe?

Karta Nauczyciela gwarantuje pedagogom minimalne wynagrodzenie, które gmina musi im wypłacać. Płacić nauczycielowi trzeba nawet wtedy, jeśli nie ma dla niego godzin. W szkołach ubywa oddziałów, nauczyciele nie mają nadgodzin, ani pełnych etatów. A muszą dostać zagwarantowane im wynagrodzenie, nawet jeśli nie pracują.

- Choć wywodzę się z tego środowiska jestem przeciwna, by dawać ludziom pieniądze za nic. To jest chore - przyznaje Teresa Kujawa.
Jarosław Lorek, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli przyznaje: - Prawo nie pozawala nauczyciela po prostu zwolnić. I dodaje: - Szczególnie trudna sytuacja jest w gimnazjum, szkoły wiejskie też będą nas coraz więcej kosztować.

- Kiedyś zabiegano, by zatrudniać jak najwięcej nauczycieli, dziś jest ich nadmiar i część musi odejść - przyznaje Stanisław Wojtasiński, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Bielicach.

Nie unikną kontrowersji

Choć likwidacja i łączenie szkół zawsze budzą kontrowersje i sprzeciw, radni przyznają, że być może będą musieli podjąć niepopularne decyzje.

- Nie uciekniemy przed pewnymi decyzjami odnośnie oświaty. Będziemy musieli pochylić się nad siecią szkół - przyznaje Konrad Andrzejewski.

Radni chcą w najbliższych tygodniach spotkać się, aby porozmawiać jakie zmiany w oświacie powinno się wprowadzić. Nieoficjalnie przyznają, że dla gminnych finansów najlepszym rozwiązaniem byłaby likwidacja wiejskich szkół. Ale zaproponowanie takiego rozwiązania, wiąże się z ryzykiem protestów i przegrania kolejnych wyborów.

- Powołamy specjalny zespół, który zajmie się sprawą oświaty - zapewnia tymczasem Teresa Kujawa.

Belfrów nie brakuje

Z danych Zespołu Obsługi Szkół wynika, że liczba nauczycieli spada. Jednak jeszcze szybciej ubywa uczniów. Najszybciej ubywa ich w gimnazjum. Tylko w tym roku gimnazjalistów jest o 48 mniej niż przed rokiem. Według prognoz do 2015 w gimnazjum będzie się uczyć 500 osób.

Urzędnicy co roku liczą ile kosztuje utrzymanie jednego dziecka w poszczególnych placówkach. Najkosztowniejsza jest szkoła we Wszedniu. Tu na ucznia trzeba w ciągu roku wydać już ponad 10 tysięcy złotych. W Kwieciszewie ponad 8 tysięcy, niewiele mniej w Strzelcach, Padniewie i Wylatowie. Podczas gdy w szkołach nr 2 i 3 w Mogilnie utrzymanie ucznia to koszt nieco ponad 5 tysięcy. A w gimnazjum jest to ponad 6 tysięcy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska