Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą działać razem przeciw krzywdzie w rodzinie

Agnieszka Romanowicz
Policja i inne siły pomagające rodzinom z gminy Świecie, będą działać razem, by zapobiegać alkoholizmowi i znęcaniu się nad rodziną
Policja i inne siły pomagające rodzinom z gminy Świecie, będą działać razem, by zapobiegać alkoholizmowi i znęcaniu się nad rodziną fot. Andrzej Bartniak
Będą działać równolegle i przekazywać sobie informacje o wszystkich rodzinach, w których dochodzi do przemocy.

W Świeciu powstał Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Pomocy Rodzinie. To ciało, do którego powołania obliguje gminy nowela ustawy o przeciwdziałaniu pomocy w rodzinie.

Odpowiednio do potrzeb

Sens jego istnienia wyjaśnimy na przykładzie: policja podejmuje interwencję w rodzinie X, której głowa nadużywa alkoholu, bije żonę i dzieci. Mieszkają przy ul. Mały Rynek. Mundurowi natychmiast powiadamiają dzielnicowego, ten zakłada rodzinie X "niebieską kartę" i typuje skład grupy roboczej, która od ręki zabiera się za problem. - Skoro są tam dzieci, do grupy tej na pewno wciągamy pedagoga z ich szkoły, w tym wypadku SP 7 i pracownika opieki, zajmującego się rejonem Małego Rynku - wyjaśnia Hanna Kania z Ośrodka Pomocy Społecznej, przewodnicząca Zespołu.

Gdyby rodzina żyła na bakier z prawem, w składzie grupy znalazłby się też ktoś z prokuratury. Gdyby szybko trzeba było szukać dla niej schronienia, pomagałby ktoś z Ośrodka Interwencji Kryzysowej. - Zespół jednoczy wiele stron, mających do czynienia z przemocą w rodzinach. Rzecz w tym, żeby dobierać ich odpowiednio do zjawisk, z jakimi mają się zmierzyć - tłumaczy Kania.

Psycholog, prokurator...

W skład zespołu wchodzi też Karolina Gapska-Kostrzewa, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Świeciu, Klaudia Subkowska, koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, asp. Wojciech Schmelter, kierownik Rewiru Dzielnicowych w KPP w Świeciu; Teresa Goszczyńska, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Świeciu; Jolanta Cieślewicz, prokurator rejonowy; Renata Konwerska, starszy kurator zawodowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu oraz Bożena Pauka, pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wiceprzewodniczącą jest Hanna Ciemny, starsza pielęgniarka środowiskowo-rodzinna w Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu.

Przekażą sobie dane

- Zacieśniamy współpracę nie tylko po to, żeby pomagać, ale też dokładnie zmierzyć skalę problemu. Dziś policja dysponuje swoimi danymi, podobnie jak my czy centrum pomocy rodzinie. Teraz będziemy je sobie przekazywać - dodaje Kania.

Umożliwia to akceptacja Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, ale zobowiązuje on członków Zespołu do dyskrecji - będą podpisywali stosowne oświadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska