Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żółtaczka - zaszczep się profilaktycznie

oprac. has
można się zaszczepić.
można się zaszczepić. sxc.hu
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B są jednymi z najczęściej występujących na świecie chorób zakaźnych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B to choroby zakaźne, groźne dla człowieka. Mogą powodować - do zgonu włącznie - bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
Kogo dotyczy ryzyko zakażenia WZW typu A i B?
- Ulec zakażeniu tymi dwoma wirusami może każdy człowiek, niezależnie od wieku, nie posiadający na nie odporności. Zakażenie wirusem A nie chroni przed wirusem B i na odwrót. Wirus B przenosi się także z zakażonej matki na jej dziecko, jeżeli nie są stosowane odpowiednie metody ochrony niemowlęcia (szczepienie i podanie surowicy zawierającej przeciwciała anty-HBV). Częstość zakażeń HBV jest wyższa u osób mających licznych partnerów seksualnych oraz zawodowo narażonych na kontakt z wirusem, o ile nie są uodpornione - wyjaśnia prof. dr hab. med. Jacek Juszczyk, przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów ds. HBV.

Przeczytaj także: Uchroń córkę przed rakiem szyjki macicy!

Zakażenia bezobjawowe

Jak można rozpoznać tę chorobę?
Przeważają zakażenia bezobjawowe, tzn., że mimo infekcji nie ma dolegliwości, względnie mogą to być zakażenia o skąpych objawach. Jak również z objawami różnie nasilonymi - od osłabienia, braku apetytu, mdłości, po bóle stawowe. Żółtaczka nie jest synonimem tego rodzaju zakażeń. Przeciętnie tylko 1 osoba na 10 ma ten objaw.
Jakie mogą być konsekwencje WZW typu B? - Przewlekłe zapalenie wątroby rozpoznajemy wówczas, kiedy zakażenie utrzymuje się dłużej aniżeli sześć miesięcy. Nieleczone - może doprowadzić u ok. 20-30 proc. do rozwoju marskości wątroby po upływie kilku lat. Natomiast u każdej zakażonej osoby, lecz pięciokrotnie częściej u tej z marskością - występuje ryzyko raka wątrobowokomórkowego - mówi prof. Juszczyk.

Przeczytaj także: Grypowy sezon własnie się zaczyna. Szczepić się?

Dwa typy wirusa

WZW A, zwane "żółtaczką pokarmową", to choroba, która występuje na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody. Stuprocentowej gwarancji ochrony nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia wystarczy umycie rąk w zainfekowanej wodzie lub spożycie jej w postaci lodu w drinku. Jedynym sposobem zapobiegania chorobie, o udowodnionej skuteczności, są szczepienia ochronne.
WZW B, potocznie określane jako "żółtaczka wszczepienna", to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV, a do zakażenia wystarczy zaledwie kropla krwi. Dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy salonie tatuażu. Duże ryzyko zakażenia niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem HBV.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska