Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

71 lat temu hitlerowcy utworzyli getto warszawskie

oprac. na podstawie Wikipedii
sxc.hu
Dokładnie 2 października 1940 roku gubernator Ludwig Fischer podpisał oficjalne zarządzenie o utworzeniu getta. Pismo zawierało zaopatrzone było również w załącznik wymieniający ulice graniczne "dzielnicy żydowskiej".

Getto, jako miejsce, w którym hitlerowcy przetrzymywali Żydów, zostało wydzielone na otoczonym murem od reszty miasta terenie o powierzchni ok. 2,6 km kwadratowych. JegNa początku jego granice przebiegały ulicami: Wielka (obecnie miejsce po niej zajęte jest przez Pałac Kultury i Nauki), Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie (obecnie odcinek al. "Solidarności"), Przejazd, Ogród Krasińskich, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Okopowa, Towarowa, Srebrna i Złota. W późniejszym okresie obszar getta był stopniowo pomniejszany.

Przeczytaj także:David Irving: polskie władze zrobiły z Auschwitz Disneyland

Dzielnica dzieliła się na tzw. duże i małe getto. Jedynym ich połączeniem był wąski przesmyk biegnący wzdłuż skrzyżowania Żelaznej z Chłodną.

Od momentu utworzenia granicy getta środkiem ul. Żelaznej, duże i małe getto łączył drewniany wiadukt (uruchomiony 26 stycznia 1942, według innych źródeł 16 lutego 1942 lub 26 kwietnia 1942) przeprowadzony nad ulicą Chłodną wzdłuż Żelaznej.

Konstrukcja była wysoka na dwa piętra. Z każdej strony prowadziły do niej pięćdziesięciostopniowe schody. Była największą z czterech pieszych przepraw mostowych, jakie utworzono na terenie getta. Żydzi nazwali to przejście "Mostem Westchnień".

Na początku 1941 roku w getcie żyło 400 tysięcy Żydów. Ale w niedługim czasie liczba ta urosła do 460 tysięcy osób (marzec 1941 roku).

Z uwagi na fatalne warunki do egzystencji i stosowany przez hitlerowców terror, regularnie rosła także śmiertelność. W ciągu dwóch w getcie zginęła 1/4 jego mieszkańców.

Akcja ostatecznej likwidacji getta warszawskiego rozpoczęła się 19 kwietnia 1943 roku. Zapoczątkowało ją powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową. Gdy na teren getta weszły niemieckie oddziały wojskowe i policyjne, powstańcy otworzyli do nich ogień.

W ciągu następnych tygodni, siły SS stłumiły powstanie. Wymordowano większość ludności (na miejscu lub w obozie zagłady w Treblince). Cały teren dzielnicy żydowskiej został spalony i zrównany z ziemią.

Niemcy ogłosili stłumienie powstania 16 maja 1943, chociaż sporadyczne walki ustały dopiero w czerwcu 1943 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska