Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubin. Tablica przypomni: był tu kirkut

(ms)
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, ogląda wystawę w szubińskim muzeum
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, ogląda wystawę w szubińskim muzeum Maja Stankiewicz
Wczoraj ( 21 bm.), w lasku przy ul. Kcyńskiej, odsłonięto tablicę przywołującą pamięć dawnych mieszkańców Szubina pochodzenia żydowskiego, których kości spoczywają w tej ziemi.

Tereny za Zakładem Poprawczym, w kierunku na Kcynię. Nikt dziś nie zgadnie, że był tu kirkut. Wokół tylko zarośla i drzewa. I w oddali pomnik ku czci zamordowanych Polaków, których Niemcy rozstrzeliwali w tym miejscu w 1939 r.

- Wiemy, że Szubin do roku 1919 był miastem trzech narodów i trzech kultur. Ta wiedza niesie za sobą obowiązek moralny. Podjęło go nasze towarzystwo. Dwa lata temu utworzyliśmy miejsce pamięci na dawnym cmentarzu ewangelickim. Dzisiaj na cmentarzu żydowskim. Miejsca te są szczególnie ważne, gdy tak mało pozostało po obu mniejszościach - podkreślał podczas wczorajszej uroczystości Mirosław Rzeszowski, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego. To ono było inicjatorem przedsięwzięcia.

Problem antysemityzmu w Polsce

Rzeszowski wspomniał też rok 1939 i rozstrzeliwania Polaków w tym miejscu. - Tamtego września krew polska polała się na groby żydowskie, ukazując w tragiczny sposób wspólnotę losów, jaka łączyła w latach wojny dwa narody żyjące i umierające na jednej ziemi.

Do wydarzenia tego nawiązał także naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który - na zaproszenie organizatorów - przyjechał do Szubina. - Polała się tutaj nasza krew. Polacy i Żydzi nierzadko tracili życie razem. I naszym obowiązkiem jest razem o tym pamiętać. I budować świat razem...

Honorową salwę przy obelisku oddali strzelcy z bractwa kurkowego. A liczni goście, m.in. z Bydgoszczy i Nakła, położyli wiązanki kwiatów.

BBC chwali Polskę za starania na rzecz kultury żydowskiej

Kamień, do którego przymocowano tablicę z wyrytymi słowami: "Pamięci Żydów spoczywających na tym cmentarzu. Szubińskie Towarzystwo Kulturalne 2011" - ofiarowali Jadwiga i Jan Pawlakowie z Samoklęsk Małych. Obok kamienia - jedna z ocalałych macew.

Dopełnieniem uroczystości była wystawa fotograficzna otwarta wczoraj w Muzeum Ziem Szubińskiej pt. "Sąsiedzi, których już nie ma" przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. To próba przypomnienia o wielokulturowości i wielonarodowości dawnego państwa polskiego. Autorem zdjęć jest Daniel Pach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska