intervax

rolnictwo » Rolinictwo-energetyka odnawialna

Ludzie boją się biogazowni. I protestują

Dodano: 21 września 2011, 10:30 Autor:

Instalacja w Liszkowie nie będzie zamknięta. Ale to nie koniec batalii. Liciszewy, Boleszyna, Słupy - to niektóre miejscowości na mapie Pomorza i Kujaw, w których mieszkańcy protestują przeciwko takim inwestycjom.

Marszałek województwa walczy z wiatrakami, a mieszkańcy - z biogazowniami. Rozwój odnawialnych źródeł energii ma być jednym z priorytetów polskiej prezydencji. A za kilka dni ruszą dotacje na budowę małych biogazowni. Może się jednak okazać, że strach i opór przed nowymi technologiami popsują rządowe plany.

Biogazownia w Liszkowie zostaje

Instytut Energetyki Odnawialnej w dokumencie "Inwestycje Biogaz 2011” podaje, że mamy w Polsce zaledwie 14 biogazowni. W tym - największą w kraju - w Liszkowie (gm. Rojewo) o mocy ok. 2,1 MW. I ta instalacja, jak powtarzają eksperci - popsuła opinię o biogazowniach.

Przeczytaj także: Biogazownia - komu to się opłaca?

W całej Polsce głośno stało się o popalonych pofermentem (odpadem będącym - w odpowiedniej dawce - nawozem) polach, rozjechanych drogach i przede wszystkim - roznoszącym się po okolicy fetorze. Biogazowni groziło nawet zamknięcie, ale spółka Agrogaz odwołała się od decyzji Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji. I niedawno uchylił ją Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

- Nadal nieprzyjemnie pachnie. Ale spółka obsługująca instalację zleciła badania naukowcom z Poznania. Mają sprawdzić, co trzeba poprawić w technologii, by zapachy nie uprzykrzały życia mieszkańcom - tłumaczy Ryszard Barczak, sekretarz gm. Rojewo.

- W Niemczech w ubiegłym roku było już 6 tysięcy biogazowni, a do końca tego roku planowane jest uruchomienie kolejnego tysiąca - informuje Marta Michalik z IEO.

W Polsce w fazie realizacji jest niespełna 300 takich instalacji. Nie wiadomo, czy dojdą do skutku. Już 36 podobnych inwestycji zostało zarzuconych. Najczęściej ze względu na protesty społeczności lokalnych. Choć, jak twierdzi Marta Michalik, tylko ta w Liszkowie ma złą sławę.

Inwestycje w biogaz

Firma Poldanor zakończyła budowę już 8 biogazowni w kraju. W 2005 roku zbudowali pierwszą taką instalację w Polsce. - Żadna nie spotkała się z protestami mieszkańców. Są szczelne i nie zagrażają środowisku - podkreśla Grzegorz Brodziak, prezes Poldanoru. - Są też dobrze wkomponowane w krajobraz wsi, położone z dala od siedzib ludzkich.

Poza tym, firma w otwarty sposób informuje - i samorząd i mieszkańców - o skutkach inwestycji. - Przedstawiamy dokładnie na czym polega, ile stworzymy miejsce pracy, jak oddziałuje na środowisko - tłumaczy Grzegorz Brodziak. - Dzięki temu mamy pozycję wiarygodnego partnera.

Przyznaje jednak, że w przypadku takich przedsięwzięć trzeba przełamać barierę niewiedzy i nieufności. - Temat jest nowy a sytuacji nie ułatwiają przepisy, które dopiero się krystalizują. Ciągle nie mamy bardzo potrzebnej ustawy o OZE i w obszarze regulacji prawnych doświadczamy pewnego chaosu - wyjaśnia prezes Poldanoru.

Czytaj więcej o:
  • biogazownia w kujawsko-pomorskiem
  • budowa biogazowni
  • energia
  • odnawialna
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Wyszukiwarka
Najczęściej czytane

Partner serwisu

kontakt
Artykuły sponsorowane

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.