Policjanci z Bydgoszczy poszukują zaginionego Przemysława Ciupaka. Gdzie jest 20 latek? czytaj więcej »

Mam 14 lat i jestem w ciąży. Nie znam ojca dziecka...

Dodano: 19 września 2011, 7:00 Autor:

Średnio w co drugiej szkole średniej są ciężarne uczennice. Coraz częściej też - w gimnazjum.

Malwina ma 14 lat i chodzi do jednego z bydgoskich gimnazjów. W grudniu urodzi. Nie wie, kto jest ojcem dziecka. Dziewczyna ostatnio pojawiła się z mamą w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy ulicy Hetmańskiej po orzeczenie o indywidualne nauczanie.

Takich przypadków szkolnych ciąż jest znacznie więcej. - Tylko od początku września, czyli od nowego roku szkolnego, przyszły do nas dwie gimnazjalistki, 15-letnia i wspomniana 14-latka, a także dwie uczennice szkół ponadgimnazjalnych - mówi Barbara Przybielska, wicedyrektorka poradni.

Przeczytaj również: Najmłodsza matka w historii medycyny

Dzieci mają dzieci

Urząd Miasta nie prowadzi statystyk dotyczących szkolnych ciąż. Można jednak stwierdzić, że średnio w co drugiej szkole średniej są ciężarne uczennice. Coraz częściej już gimnazjalistki zachodzą w ciążę.

Obniżyła się przeciętna wieku wśród niepełnoletnich mam. 10 lat temu taka młoda mama rodziła w wieku 18 lat. Teraz - jako 17-latka.

Przeczytaj również: Mam naście lat. Mam dziecko

Z czego to wynika? - Prawdopodobnie z... mody wśród nastolatków - uważa Przybielska. - W niektórych środowiskach mieć 18 lat, a nie mieć jeszcze pierwszego kontaktu seksualnego za sobą, to wstyd.

Druga sprawa: brak rozmów rodziców z dziećmi na temat seksu czy antykoncepcji. Nie ma co ukrywać. W 99 procentach takie wczesne macierzyństwo to "wpadka”.

Wyręczają rodziców

Rodziców próbuje wyręczać szkoła. W ponadgimnazjalnych, w ciągu roku szkolnego, przewidzianych jest 14 godzin na wychowanie do życia w rodzinie. Nauczyciele rozmawiają z uczniami m.in. o współżyciu, antykoncepcji, dzieciach.

Przedmiot nie jest obowiązkowy. Na początku roku szkolnego trzeba podpisać deklarację, czy uczeń będzie w lekcjach uczestniczył. - U nas w technikum prawie wszyscy uczniowie chodzą na te zajęcia - informuje Alina Mazur, dyrektorka Zespołu Szkół Handlowych przy ul. Kaliskiej.

W jej szkole ciężarnych jest sporo. - Tylko w zeszłym roku szkolnym uczęszczało tutaj 10 takich dziewcząt i trzy młode mamy - dodaje pani dyrektor. - Od września są trzy ciężarne i jedna młoda mama.

W liceach ciąż jest znacznie mniej. - U nas zdarzają się raz na parę lat - zaznacza Aldona Sobień, dyrektorka Zespołu Szkół Medycznych przy ul. Swarzewskiej.

Przeczytaj również: Szok! 14-latka urodziła dziecko na lekcji WF! [video]

Jeżeli młodzi są ze sobą, to szczęście. Tak jest na przykład w przypadku 19-letnich teraz Oli i Piotra, tegorocznych absolwentów "handlówki”. Poznali się w szkole. Byli parą pół roku, gdy okazało się, że dziewczyna jest w ciąży. Nie pobrali się, nie zamieszkali razem, ale są ze sobą. Ich półroczny Wiktorek towarzyszył im na rozdaniu świadectw ukończenia szkoły.

Często jednak scenariusz jest smutny. Mama zostaje sama, bo tata nie dojrzał do roli ojca.

Gdy małoletnia rodzi dziecko, do momentu ukończenia przez nią 18. roku życia opiekę prawną nad maluszkiem sprawują zazwyczaj jej rodzice. Potem ona zostaje "formalną” mamą. Gdy dziewczyna nie może liczyć na wsparcie swoich bliskich, pomoże jej choćby... dom dziecka. -

Przy ulicy Stolarskiej jest pokój dla ciężarnej i matki z dzieckiem. Może tu zamieszkać - mówi Krzysztof Jankowski, dyrektor Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Teraz pokoik jest pusty.

Czytaj więcej o:
  • ciąża
  • ciężarna nastolatka
  • dzieci mają dzieci
  • szkolna ciąża
  • wpadka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy w Bydgoszczy jest wystarczająca liczba linii tramwajowych i autobusowych?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 111.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.