Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez remont Ogińskiego pęka budynek? Grozi katastrofą?

(bog)
Tomasz Kopczyński pokazuje pęknięcie ściany w mieszkaniu domu przy Jagiellońskiej 51
Tomasz Kopczyński pokazuje pęknięcie ściany w mieszkaniu domu przy Jagiellońskiej 51 Jarosław Pruss
Pękła ściana budynku stojącego obok budowanej Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy. Jego właściciele twierdzą, że przez trwające na Ogińskiego roboty.

Długie na ponad metr pęknięcie w ścianie nośnej kamienicy przy Jagiellońskiej 51 pojawiło się w jednym z mieszkań na pierwszym piętrze.

Jest wstępna diagnoza

- Szybko zrobiliśmy oględziny, po których okazało się, że szczelina przechodzi przez całą ścianę, aż na zewnątrz budynku - mówi Tomasz Kopczyński, pełnomocnik właścicieli kamienicy. Dodaje też, że choć nie ma ekspertyzy, to z wykształcenia jest inżynierem budownictwa lądowego i jego zdaniem sprawa wydaje się oczywista.

Przeczytaj także:Sprawdziliśmy, jak ciężko pracują nasi drogowcy [raport]

- Budynek ma ponad sto lat i bez problemu przetrwał ostatnie remonty drogowe, czy budowę Focus Parku. Pęknięcia pojawiły się dopiero niedawno, po rozpoczęciu budowy Trasy Uniwersyteckiej. Dlaczego? Pewnie od częstych drgań i na skutek zmiany warunków gruntowo-wodnych - tłumaczy.

Mężczyzna wysłał kilka dni temu pismo do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy. W pierwszej kolejności oczekuje w nim informacji na temat zabezpieczenia konstrukcji ściany. - Awaria jest poważna, bo przecież dotyczy ściany nośnej. Nie ukrywam też, że później będę się domagać od winnego przynajmniej partycypacji kosztów naprawy - mówi Kopczyński.

Na razie pracownicy PINB-u jak i przedstawiciel wykonawcy robót podchodzą do problemu z rezerwą. Zgodnie podkreślają, że duży procent podobnych interwencji okazuje się oszustwem, a dokładnie próbą wyłudzenia pieniędzy na remont.

- Oczywiście nie przesądzamy tej sprawy od razu - zapewnia nas Krzysztof Dudek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy. - Niedługo zrobimy oględziny, na które zaprosimy przedstawicieli inwestora oraz firm realizujących kontrakt i będziemy wszystko dokładnie wyjaśniać.

Minimalna uciążliwość

Ostrożnie do tematu podchodzi także kierownik robót. - Sprawa jest świeża, nie było oględzin, więc wolałbym się jeszcze na ten temat nie wypowiadać - mówi Grzegorz Gajewski. Zapewnia jednak, że uciążliwość robót przy budowie Trasy Uniwersyteckiej ograniczono do minimum. Twierdzi m.in., że pale pod fundamenty estakady nie są wbijane, tylko wwiercane, a odwierty dodatkowo balansuje się wodą. Jego zdaniem technologia prowadzonych robót nie ma też większego wpływu na poziom wód gruntowych.

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska