Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci będą mogli zdawać egzaminy przez internet?

Piotr Wiśniewski
Czy wkrótce żacy będą mogli zaliczać przedmioty siedząc wygodnie w domach?
Czy wkrótce żacy będą mogli zaliczać przedmioty siedząc wygodnie w domach? www.sxc.hu
Przygotowywane rozporządzenie ministra nauki ma zdecydowanie ułatwić prowadzenie studiów przez internet. Czy na uczelniach może dojść do swoistej cyfrowej rewolucji?

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra nauki w sprawie warunków kształcenia na odległość obecnie jest w fazie konsultacji społecznych. Miałaby ona umożliwić prowadzenie wszystkich kierunków studiów przez internet.

Przeczytaj także:,a href="http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110901/MATURA01/451400202">Matura 2012. To będzie prawdziwa rewolucja!

Na chwilę obecną w całej Polsce kierunków tego typu jest stosunkowo mało, są to głównie studia podyplomowe, kursy językowe oraz specjalistyczne szkolenia. Na razie przynajmniej studia magisterskie i licencjacki przez internet to rzadkość. Po wejściu w życie rozporządzenia, kierunki prowadzone przez sieć będą musiały spełniać jedynie dwa warunki:

- Kształcenie praktyczne, łącznie z zajęciami laboratoryjnymi, terenowymi i warsztatowymi, mają odbywać się w warunkach rzeczywistych, przy udziale zarówno nauczycieli akademickich i studentów..
- Rzetelność egzaminów oraz potwierdzenie, że uzyskane przez studenta efekty kształcenia są naprawdę przez niego nabyte.

Studia przez internet na bydgoskich uczelniach?

Zarówno Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Technologiczno-Przyrodniczy jak i Bydgoska Szkoła Wyższa oferują obecnie swoim studentom nauczenie z wykorzystaniem platformy E-learning. Wykorzystuje ona zarówno sieci komputerowe, CDROM i Internetu. Jest ona jednak przez bydgoskie uczelnie traktowana jedynie jako narzędzie wspomagające dydaktykę, nie umożliwia ona ani ukończenia jakiegokolwiek kierunku "na odległość" oraz zaliczania egzaminów.

Przeczytaj więcej: Bydgoszcz. E-learning na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego

Obecnie największe możliwości jeśli chodzi o studiowanie przez internet daje Wyższa Szkoła Gospodarki, na której to część przedmiotów oraz zaliczenia fragmentów przedmiotów odbywają się drogą internetową. Jak poinformował nas przedstawiciel uczelni, obecne rozporządzenie umożliwia odbywanie przez internet maksymalnie do 60 % zajęć. Jednak WSG przymierza się, by po wejściu w życie nowelizacji uruchomić studia zaoczne drugiego stopnia z ekonomii, które dzięki możliwości odbywania większej liczby zajęć przez sieć, ograniczyłyby się do jedynie trzech zjazdów.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego z kolei nie wyraża większego zainteresowania i aprobaty dla pomysłu studiów i egzaminów przez internet. Opowiadamy się za "normalnymi", solidnymi studiami - powiedział Tomasz Zieliński z UKW. - Studia to nie tylko multimedia, komputery i internet, ale także kontakt z wykładowcą, kolegami, udział w akcjach organizacji studenckich i kontakt z kulturą. Poza platformą E-learning, jako narzędziem wspierającym dydaktykę, UKW nie zamierza wprowadzać jakichkolwiek możliwości odbywania studiów przez internet.

Czytaj także: Studentom będzie trudniej zmienić uczelnie

Podobny stosunek do studiowania "na odległość" jak UKW wyraża także Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Studia to moim zdaniem także relacje wykładowca - słuchacz - powiedział Wojciech Chmara, rzecznik UTP. - Wydaje mi się, że kontakt studenta z wykładowcą jest niezbędny. Poza tym wprowadzenie studiowania przez internet byłoby trudne, ze względu na to że duża część zajęć na UTP to np. laboratoria. Sądzę że łatwiejsze jest wdrażanie takich innowacji na kierunkach humanistycznych czy nawet ekonomii, ale nie na studiach tecnicznych - mówi dalej rzecznik uczelni. Obecnie nie jesteśmy przygotowani na wprowadzanie takich zmian u nas, jednak w przyszłości nic nie jest wykluczone.

Dostosowywanie swojej oferty z biegiem czasu i nie wykluczanie możliwości wprowadzenia studiowania przez internet w nieokreślonej przyszłości zadeklarowała również przedstawicielka Wyższej Szkoły Bankowej. Jednak na daną chwilę również i ta uczelnia nie jest gotowa na wykorzystanie możliwości, jakie ma dać nowelizacja rozporządzenia resortu nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska