Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2012 zupełnie nowy [poradnik]

(ea)
już 24, 25 i 26 kwietnia!
już 24, 25 i 26 kwietnia! www.sxc.hu
Egzamin gimnazjalny ma być jak "mała matura". Czy będzie trudniej go zdać? Jedno jest pewne: szykują się poważne zmiany.

Egzaminacyjny rozkład jazdy:

24.04 - Część humanistyczna:
- godz. 9 - historia i wiedza o społeczeństwie (60 minut) - godz. 10.45 - język polski (90 minut)

25.04 - Część matematyczno-przyrodnicza
- godz. 9 - przedmioty przyrodnicze - biologia, chemia, fizyka, geografia (60 minut) - godz. 10.45 - matematyka (90 minut)

26.04 - Część z języka obcego nowożytnego
- godz. 9 - poziom podstawowy (60 minut) - godz. 10.45 - poziom rozszerzony (60 minut)

Uczniowie z dysfunkcjami mają prawo do wydłużonego czasu pisania

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała, że od roku szkolnego 2011/2012 egzamin gimnazjalny będzie przeprowadzany na nowych zasadach. Nadal ma on składać się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej, ale każda będzie miała inną strukturę.

**Przeczytaj również:

Egzamin gimnazjalny 2011 - wyniki w województwie kujawsko-pomorskim

**

Część humanistyczna

Zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza zawierać będzie zagadnienia dotyczące języka polskiego. Zadania będą miały formę otwartą lub zamkniętą. Będą mogły odnosić się do tekstów literackich, popularnonaukowych, a także publicystycznych. Uczniowie nadal będą musieli sformułować dłuższą wypowiedź, np. rozprawkę, charakterystykę, sprawozdanie, list motywacyjny. Wypowiedź będzie związaną z zamieszczonym w arkuszu fragmentem tekstu. Zostanie ona oceniona pod kątem treści, segmentacji (podziału) tekstu, języka, ortografii i interpunkcji.

Druga część egzaminu obejmować będzie wiadomości z historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie rozwiążą wyłącznie zadania zamknięte. Mają być one zróżnicowane zarówno pod względem treści, jak i trudności oraz sposobu udzielania wypowiedzi.

Przeczytaj również: Egzamin gimnazjalny 2011. Część humanistyczna. Mamy pytania i odpowiedzi!

Część matematyczno-przyrodnicza

Też została podzielona na dwie części, zgodnie z nazwą na matematyczną i przyrodniczą. Zadania z matematyki mogą być otwarte lub zamknięte. CKE zapowiada, że będzie więcej takich zadań, które sprawdzą znajomość i rozumienie pojęć matematycznych, umiejętność strategicznego myślenia i korzystania z wielu źródeł informacji.

W części przyrodniczej uczeń będzie musiał wykazać się wiedzą z biologii, chemii, fizyki i geografii. Sprawdzane będą również umiejętności, np. wyszukiwania informacji, rozpoznawania zjawisk. W tej części zadania będą wyłącznie zamknięte, ale mają być zróżnicowane, podobnie jak z historii i wos.

Część językowa

Najistotniejszym zmianom ulegnie część z języka obcego nowożytnego. Będzie ona przeprowadzana na dwóch poziomach: postawowym i rozszerzonym.

Do egzaminu na poziomie podstawowym musi przystąpić każdy gimnazjalista. Poziom rozszerzony muszą zdawać tylko uczniowie, którzy kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Mogą do niej również przystąpić pozostali gimnazjaliści, jeśli chcą np. sprawdzić swoje umiejętności.

Na obu poziomach trzeba zdawać ten sam język.

Gimnazjalista na egzaminie będzie mógł zdawać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako obowiązkowego.

Co ważne, od najbliższego roku szkolnego wynik z części językowej na poziomie podstawowym będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Wynik z części na poziomie rozszerzonym ma być informacją o stanie wiedzy i umiejętnościach ucznia.

Wyniki inaczej

Przystąpienie do egzaminu nadal będzie obowiązkowe, a jego wynik nie wpłynie na ukończenie szkoły. Wyniki będą natomiast podawane w procentach, a nie tak jak dotychczas w punktach. Uczeń otrzyma również wynik w centylach. Dzięki temu dowie się, jak wypadł na tle innych gimnazjalistów.

Przeczytaj również: Egzamin gimnazjalny 2011. - Testy nie są sprawiedliwe!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska