Polonia Bydgoszcz - MDM Dreier Komputery ŻKS Ostrovia Ostrów Wielkopolski na żywo czytaj więcej »

Krematorium w Bydgoszczy już za rok. Dziś poznamy lokalizację

Dodano: 1 września 2011, 10:30 Autor:

Krematorium ma stanąć niedaleko bydgoskiej Belmy. Być może już najbliższej wiosny

Krematorium ma stanąć niedaleko bydgoskiej Belmy. Być może już najbliższej wiosny (fot. J. Pruss/google maps, infografika J. Chamier-Glisz)

Ośrodek kremacji zostanie wybudowany na granicy Bydgoszczy i gminy Białe Błota.

Kremacja a Kościół

Kościół Katolicki w sprawie kremacji zwłok ma dość niejasne stanowisko. Z jednej strony bardzo silnie zaleca grzebanie zwłok w tradycyjnych grobach, z drugiej zaś nie zabrania spopielania ciał zmarłych. Chyba że kremacja jest wynikiem sprzecznych z nauką chrześcijańską pobudek. W październiku bieżącego roku zacznie obowiązywać dokument wydany przez Episkopat Polski. Będzie on określał sposób, w jaki powinny wyglądać obrzędy pogrzebowe w wypadku, gdy zmarły zostanie skremowany, a nie tradycyjnie pochowany na cmentarzu. Według nauki Kościoła to ciało zmarłego ma znaczenie, a nie jego prochy, dlatego msza święta i obrzędy pogrzebowe będą musiały odbywać się przed kremacją. To byłby pierwszy etap pogrzebu. Potem należałoby przewieźć ciało do spopielarni. A następnie wrócić z urną prochów na cmentarz i pochować ją w tzw. kolumbarium, czyli miejscu na terenie nekropolii, wydzielonym dla urn. Do tej pory w Bydgoszczy było to bardzo trudne do wykonania, bowiem najbliższe spalarnie znajdują się w Poznaniu i Trójmieście. Badania opinii publicznej wykazują, że z roku na rok liczba osób wybierających kremację rośnie, w niektórych regionach nawet o 20 procent. Może to wynikać między innymi z faktu, iż na cmentarzach zaczyna brakować miejsca, a nikt nie chce chować bliskich w dużym oddaleniu od miejsca zamieszkania.

- Dwukrotnie już były prowadzone postępowania w sprawie budowy spopielarni zwłok na terenie naszego miasta - mówi Zbigniew Pałka, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Bydgoszczy. - Wówczas pojawiły się przeszkody natury prawnej i protesty obywateli. Teraz powinno się udać.

Przypomnijmy: parę lat temu był plan budowy takiego miejsca przy cmentarzu przy ul. Wiślanej. Wówczas, głównie ze względu na sprzeciw mieszkańców z okolicznych domów - nic z tego nie wyszło.

- Ale zmieniło się prawo i w tej chwili niepotrzebne jest już uzyskanie decyzji środowiskowej, co w dużym stopniu ułatwia sprawę - mówi jasno dyrektor Pałka.

Przeczytaj: Spopielarnia zwłok jednak na Wiślanej?

Co w sytuacji, gdy mieszkańcy znowu oprotestują budowę?

- Tego typu przedsięwzięcie jest potrzebne - odpowiada Katarzyna Kirstein-Piotrowska, wójt gminy Białe Błota. - O takich planach mieszkańcy dowiedzieli się, kiedy wywiesiliśmy ogłoszenia. Jak dotąd, nie spotkałam się z żadnym sprzeciwem.

A jednak do naszej redakcji dotarły informacje o obawach mieszkańców.

- Nie chodzi o to, że chcemy to zablokować - mówi pani Małgorzata z Białych Błot. - Dziwi nas tylko, dlaczego sprawa tej budowy owiana była tajemnicą.

Przeczytaj też: Czy w Toruniu powstanie krematorium?

Niestety, nie udało nam się skontaktować ze starostą powiatowym. Chcieliśmy zapytać: czy i dlaczego trzymano plany inwestycji w sekrecie?

- Gdy przed laty mówiono o powstaniu krematorium, wiele osób było oburzonych pomysłem głównie ze względu na złe skojarzenia - mówi dyrektor Pałka. - Budowa nie niesie ze sobą zagrożeń środowiskowych.

Nowoczesne piece konstruowane są w oparciu o najwyższe standardy i wymogi bezpieczeństwa.

- Absolutnie nie ma się czego bać - mówi Barbara Zawadzka z Polskiego Stowarzyszenia Kremacyjnego. - Piece w tej chwili są bezpieczniejsze od domowych kominków. Do atmosfery oddają tylko parę wodną - zapewnia.

Przeczytaj również: Kościół chce zmienić pogrzebowe zwyczaje. Może być problem z mszą i pochówkiem jednego dnia.

Mieszkańcy, a także działkowcy nie chcą żyć i odpoczywać w takim sąsiedztwie. - To nic miłego budzić się rano i widzieć spalarnię zwłok - mówi Czytelniczka. Z naszych informacji wynika jednak, że spalarnia powstanie na terenie osłoniętym lasem, w miarę daleko od gospodarstw. - Miejsce na inwestycję wydaje się idealne - mówi Piotrowska. - Z tego co wiem, jest już pozwolenie na budowę.

Kiedy można się spodziewać uruchomienia? - Myślę, że jeśli nie będzie przeszkód powstanie ona w ciągu pół roku - odpowiada dyrektor Zbigniew Pałka.

Czytaj więcej o:
  • Białe Błota
  • krematorium
  • krematorium w Białych Błotach
  • krematorium w Bydgoszczy
  • spopielarnia
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czym lepiej jeździć po Bydgoszczy? Co jest szybsze?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 240.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.