Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnikom miejskim przybędzie kompetencji

Rozmawiała Maryla Rzeszut
Zmiany w naszej służbie skierowane są na zajmowanie się porządkiem. Od bezpieczeństwa jest policja
Zmiany w naszej służbie skierowane są na zajmowanie się porządkiem. Od bezpieczeństwa jest policja Maryla Rzeszut
Rozmowa z JANEM PRZECZEWSKIM, komendantem straży miejskiej w Grudziądzu.

Czym różnił się 29 sierpnia - Dzień Strażnika od innych dni w służbie?

- Dyżury i patrole odbyły się jak co dzień. A nasze święto wyróżniło jedynie spotkanie w ratuszu z prezydentem miasta. Chcemy podkreślić, że mamy to święto, ustalone przez Sejm przed dwoma laty. Były trzy awanse i cztery wyróżnienia funkcjonariuszy.

- Straż miejska w Grudziądzu jest coraz liczniejsza. Przybywa jej też kompetencji.

- A zarazem obowiązków. Od 1 stycznia dojdą kolejne. Szykuje się rewolucja w opłatach za śmieci. Cały podatek śmieciowy przejdzie w gestię prezydenta miasta. Wiele się w tej sferze zmieni. Krótko mówiąc, strażnicy będą, jak dotąd, karać uchylających się od opłat, ale i kontrolować firmy przewozowe, czy wywiązują się z odbierania odpadów. W ogóle przybędzie nam kompetencji w sferze ochrony środowiska. Mamy mieć mniej obowiązków związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa, bo tym zajmuje się policja, a więcej spraw porządkowych.

- Ale nadal zajmujecie się kierowcami.

- To konieczne. Dotąd dziennie średnio około 9 kierowców przejeżdżało na czerwonym świetle. Teraz, trudno powiedzieć z jakiej przyczyny, liczba ta wzrosła czterokrotnie. Notujemy dziennie 30-40 takich przypadków. Częściej też przekraczają prędkość, w takich miejscach jak np. al. Jana Pawła II, przy ul. Łyskowskiego. Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że ukrywanie informacji, kto prowadził samochód, już się nie opłaca. Wcześniej był to unik, obliczony na odwleczenie lub uniknięcie kary. Kierowaliśmy sprawę do sądu. Teraz mamy prawo ukarać właściciela, jeśli odmawia informacji, kto kierował. Już 130 posiadaczy aut otrzymało takie kary. Odciążamy sądy.

- Kiedy straż miejska zwiększy ilość dyżurów, także w niedziele?

- Mamy plan wprowadzenia służby trzyzmianowej. Jednak to zależy od przeprowadzki MOPR-u do pomieszczeń na ul. Waryńskiego. Zajmiemy wówczas parter budynku. Do nas wprowadzi się Wydział Zarządzania Kryzysowego. I nzów dojdą nam obowiazki. Powstanie nowe stanowisko: dyżurny miasta, który będzie mieć przez 24 godziny do dyspozycji kilku strażników.

- Kiedy to nastąpi?

- MOPR miał się przeprowadzać w czerwcu, ale sprawa się przedłuża. Myślę, że pomieszczenia zwolnią za ok. 9-10 miesięcy. Obym się mylił i nastąpilo to szybciej.

- Jak liczna jest dziś grudziądzka straż i czy są wakaty?

- Mamy 54 strażników, w tym 6 kobiet. 12 sierpnia przyjęliśmy w nasze szeregi trzech nowych strażników, którzy w Gdańsku zdali egzaminy i wypełnili ostatnie wolne etaty. Mamy ponadto 9 pracowników cywilnych, m.in. do obsługi monitoringu i pracy "papierkowej".

(fot. Aleksandra Pasis)

Za swoje poświęcenie dostali awanse i wyróżnienia. Uroczystość odbyła się w Ratuszu.

Nominacje na wyższe stopnie zawodowe odebrali Adam Barczak,Adam Marks i Romuald Dyński.

Pochwały od prezydenta Grudziądza m.in. za poprawę porządku, bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców otrzymali: Mariusz Bis, Sebastian Sprawski, Andrzej Tomaszewski i Włodzimierz Kmiecik.

W naszym mieście pracuje 54 strażników miejskich.

(Aleksandra Pasis)

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska