Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś spełnią się życzenia! To noc "spadających gwiazd"

Jerzy Chamier-Gliszczyński [email protected] tel. 52 32 63 148
Perseidy są jednym z najbardziej znanych i widowiskowych rojów meteorów
Perseidy są jednym z najbardziej znanych i widowiskowych rojów meteorów www.sxc.hu
Dzisiejsza noc dla miłośników astronomii może być tą najatrakcyjniejszą w roku. Oczywiście tym najważniejszym wydarzeniem będą "spadające gwiazdy".

POMORSKA24

Zrobiłeś zdjęcie lub nakręciłeś spadające roje meteorów? Wyślij do nas i podziel się z innymi! Zajrzyj na www.pomorska.pl/pomorska.24

Świetliste smugi z gwiazdozbioru Perseusza przecinają nasze niebo już od drugiej połowy lipca, ale właśnie dzisiejszej nocy mają swoje maksimum.

Perseidy są jednym z najbardziej znanych i widowiskowych rojów meteorów. Są już obserwowane od dwóch tysiącleci i co roku regularnie nasza Ziemia przecina pozostałości warkocza kometarnego, którego twórczynią jest powracająca do Słońca co 133 lata kometa 109P/Swift-Tuttle. Tak na marginesie, kometa podąża po orbicie, która przecina orbitę Ziemi. Czyli w bardzo dalekiej przyszłości może się zderzyć z Ziemią lub Księżycem.

Ostatni przelot komety był w 1992 roku i wtedy na kontynencie europejskim można było obserwować do 500 meteorów na godzinę. Właśnie dzięki parametrom orbity komety najlepsze obserwacje występują co roku na półkuli północnej. Miejmy nadzieję, że dzisiejszej nocy "spadających gwiazd" będzie co najmniej kilkadziesiąt na godzinę.

Skąd inna nazwa Perseidów, czyli "łzy św. Wawrzyńca"? Jest ona ściśle związana z męczeńską śmiercią Wawrzyńca z Rzymu. Zmarł 10 sierpnia 258 roku i właśnie tego dnia wystąpiło maksimum roju z Perseusza. Obecnie Perseidy mają maksimum w nocy z 12 na 13 sierpnia. To przesunięcie daty nastąpiło w wyniku zmiany osi obrotu Ziemi i przejścia z kalendarza juliańskiego na gregoriański. Mimo tych "zawirowań" nadal można spotkać się z nazwą wspominającą św. Wawrzyńca.

Wraz z meteorami z Perseusza mogą pojawić się tak zwane "białe kruki". Są to okruchy z innych rojów, które na sierpniowym niebie mogą być widoczne wspólnie z Perseidami. Dzisiejsze maksimum najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy i z dala od miejskich świateł 40-60 stopni nad wschodnim horyzontem. W ubiegłym roku blask Księżyca nie rozświetlał nocnego nieba. Niestety dzisiejszej nocy Srebrny Glob będzie w pełni i na dodatek będzie świecił od godziny 22 do 4 rano. I najważniejsza rzecz dla dzisiejszego zjawiska - pogoda. Na stronie 22A publikujemy aurę dla regionu. Wynika z niej, że będzie występować zachmurzenie, ale miejmy nadzieję, że zbyt mocno nie zakłóci obserwacji.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska