Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital miejski w Toruniu. Jak nas leczą? Nowocześnie

(km)
Pielęgniarka Beata Wiśniewska pokazuje nowe respiratory
Pielęgniarka Beata Wiśniewska pokazuje nowe respiratory Tytus Szabelski
W szpitalu miejskim w Toruniu teraz leży się krócej niż jeszcze kilka lat temu. Dlaczego? Bo lecznica kupiła nowoczesną aparaturę medyczną i badania wykonuje się szybciej.

Krystyna Zaleska, dyrektor szpitala przyznaje, że gdyby nie Unia Europejska, to lecznica nie miałaby tak dobrego sprzętu. Zresztą z pieniędzy z Brukseli toruński szpital skorzystał jeszcze przed przyłączeniem się Polski do Wspólnoty.

Toruń. Oddział hematologi i bloki operacyjne będą w nowym skrzydle

- Byliśmy wtedy jedynym szpitalem w kraju, który dzięki dotacji Unii dociepliliśmy swoje budynki - wspomina pani dyrektor.

Potem to właśnie fundusze unijne dały możliwość sprawnego wyposażenia w nową aparaturę.

- I to taką przekładającą się na jakość - zaznacza Krystyna Zaleska. - Postanowiliśmy zainwestować w sprzęt, który pozwala na szybką diagnostykę chorób będących największym problemem naszych mieszkańców, czyli chorób układu krążenia, nowotworów i schorzeń przewodu pokarmowego.

Lecznica kupiła 39 urządzeń, m.in. nowoczesny mikroskop do zabiegów neurochirurgicznych na nowo powstały oddział, aparat do monitorowania funkcji życiowych dla anestezjologii, zestawy do operacyjnego lecze-nia cewki moczowej, itd.

- Ucyfrowiliśmy też aparaturę rentgenowską, co daje możliwość natychmiastowego przesyłu obrazu z pracowni na ekran do gabinetu lekarskiego, więc pacjent ze zdjęciem nie musi biegać z jednego miejsca w drugie - tłumaczy pani dyrektor.

Dzięki zakupom chorzy przebywają w szpitalu krócej. Wcześniej średnio leżeli na oddziale pięć dni, a teraz cztery. Poza tym wynik badania szybciej uzyskuje się w izbie przyjęć, gdzie pacjenci czasami musieli czekać dwie, trzy godziny. W tej chwili lekarze mogą go odczytać już w 15-20 minut, co jest istotne w przypadkach zagrożenia życia.

ILE TO KOSZTOWAŁO?

Kupno sprzętu i aparatury dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego tylko z tego jednego projektu to koszt 5 253 757 zł. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego dofinasował go ponad 3,3 mln zł. Resztę, ok. 35 proc., dodał samorząd Torunia, do którego lecznica przy ul. Batorego należy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska