Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Bydgoszcz

Jarosław Chłąd, Tomasz Lewicki
Bór sosnowy na wydmach
Bór sosnowy na wydmach
Nadleśnictwo Bydgoszcz gospodaruje w lasach położonych na południe i południowy-zachód od Bydgoszczy, stanowiących wschodnią część Puszczy Bydgoskiej.
Najlepsze z najlepszych – wyłączony drzewostan nasienny
Najlepsze z najlepszych – wyłączony drzewostan nasienny

Najlepsze z najlepszych - wyłączony drzewostan nasienny

Zasoby leśne nadleśnictwa cechuje przeważający udział borów sosnowych. Z pozoru monotonne, są jednak wraz z dodatkiem drzew liściastych jedynym właściwym lasem dla pokrytej piaszczystymi wydmami Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej.
Zwarty kompleks leśny powoduje, że lesistość naszych terenów jest wyższa od przeciętnej kraju, a nawet od średniej europejskiej. Średnio dla całego nadleśnictwa wynosi ona 43,5% pokrycia powierzchni lasami.

Najstarszy pomnik przyrody – Dąb im. Władysława Szafera w m. Potulice
Najstarszy pomnik przyrody – Dąb im. Władysława Szafera w m. Potulice

Najstarszy pomnik przyrody - Dąb im. Władysława Szafera w m. Potulice

Ze względu na sąsiedztwo dużego miasta lasy nadleśnictwa narażone są na pewne uszczuplenia powierzchniowe związane z jego rozwojem. Na szczęście Bydgoszcz docenia swe naturalne sąsiedztwo i wylesienia dotyczą jedynie koniecznych fragmentów o małych powierzchniach, przeznaczanych pod inwestycje drogowe i inne nadrzędne cele.
Wartość lasów Nadleśnictwa Bydgoszcz nie wynika jedynie z ich rozległości. Nasze zasoby zmieniają w pozytywny sposób swe cechy wiekowe, od przeciętnego wieku 47 lat drzewostanu (w roku 1969) do przeciętnego wieku 65 lat w chwili obecnej. Wraz ze wzrostem przeciętnego wieku zmienia się też wygląd lasów, rośnie udział starszych i większych egzemplarzy drzew, co leśnicy wyrażają zmianą ilości pomierzonej masy drzew na każdym hektarze powierzchni. Od roku 1969 ilość ta wzrosła ze 115 m sześc./ha do 198 m sześc./ha obecnie.

W rezerwacie „Dziki Ostrów”
W rezerwacie „Dziki Ostrów”

W rezerwacie "Dziki Ostrów"

Nadleśnictwo chroni najstarsze fragmenty lasu pozostawiając ich nienaruszone fragmenty podczas generacyjnego cyklu nazywanego procesem odnowienia lasu (wycinki dojrzałych drzew i sadzenia lub naturalnego obsiewu młodych). Odbywa się on jednocześnie na wielkiej powierzchni 150 km kw., stanowiącej mozaikę lasów w różnym wieku. Rocznie takiemu odmłodzeniu podlega obszar około 100 hektarów, 43 tysiące m sześc. drewna przerabiane jest na konstrukcje budowlane, papier i tak lubiane przez nas wszystkich przedmioty z drewna. Nadleśnictwu umożliwia to pozyskanie środków finansowych na działania ochronne i hodowlane w innych fragmentach lasu.
Nie martwy się wiec, jeśli w pewnym ulubionym miejscu naszych spacerów zauważymy wyrąb lasu i zmieni się wygląd otoczenia. Na pewno nie będzie to tendencją, a tylko naturalną koleją rzeczy w czasowym horyzoncie 100-150 lat, który trudno nam będzie sobie wyobrazić. Najważniejsze, że tuż za granicą Bydgoszczy rozpoczyna się las chroniony prawem leśnym i zagospodarowany w myśl racjonalnych zasad godzących potrzeby ludzi i natury.

Parking leśny przy drodze krajowej nr 10
Parking leśny przy drodze krajowej nr 10

Parking leśny przy drodze krajowej nr 10

Mimo wspomnianej wcześniej pozornej monotonii podbydgoskich lasów, znajdziemy w nich fragmenty szczególnie cenne i z tego względu bardzo często prawnie chronione. Największymi powierzchniowo są obszary chronionego krajobrazu. Pierwszy to Obszar Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej obejmuje jedno z największych w Polsce pól wydmowych pokrywające najwyższe (672-675 m npm) terasy Pradoliny Wisły. Na teren tego obszaru wchodzimy tuż po opuszczeniu południowych granic miasta Bydgoszczy. Drugi to Obszar Chronionego Krajobrazu Łąki Nadnoteckie obejmujący południowo-wschodni fragment obrębu Bartodzieje (leśnictwo Smolno). Ochroną krajobrazową otoczono tu dolinę rzeki Noteci. W wyniku przeprowadzonych melioracji, kiedyś jedna z najbardziej zabagnionych dolin rzecznych została podzielona systemem rowów melioracyjnych i osuszona. Obecnie panującymi zbiorowiskami roślinnymi są łąki, najatrakcyjniej wyglądające późną wiosną. Dużą rolę w krajobrazie spełniają położone wśród łąk "mineralne wyspy - ostrowy" w tym leżący na południe od miejscowości Brzoza rezerwat "Dziki Ostrów". Zasadniczym celem jego utworzenia była ochrona zespołu dąbrowy świetlistej z rzadkimi gatunkami roślin w runie. Obszar rezerwatu charakteryzuje się dość urozmaiconą rzeźbą terenu. Tworzą ją pagórki wydmowe w postaci garbów lub wałów ułożonych w kierunku wschód-zachód, powstałe na skutek erozji i sedymentacji materiału polodowcowego, rozmytego przez płynące wody.

Rekreacja konna na terenie Puszczy Bydgoskiej
Rekreacja konna na terenie Puszczy Bydgoskiej

Rekreacja konna na terenie Puszczy Bydgoskiej

Oprócz wymienionych wyżej powierzchniowych form ochrony przyrody, na terenie Nadleśnictwa znajdują się również 43 pojedyncze pomniki przyrody, z najokazalszym, o 720 cm obwodu, blisko 900-letnim okazem dębu szypułkowego im. Władysława Szafera w Potulicach.
Bezpośrednie sąsiedztwo dużej aglomeracji miejskiej, jaką jest Bydgoszcz, niesie za sobą liczne zagrożenia i niebezpieczeństwa.
Z jednej strony las "pod blokiem" to dobrodziejstwo dla mieszkańców spragnionych wypoczynku i kontaktu z naturą, z drugiej nieustający problem z dzikimi wysypiskami śmieci, jak również zwiększone ryzyko powstania pożaru. Na szczęście widocznie wzrasta świadomość tych zagrożeń w społeczeństwie. W okresie największego zagrożenia pożarowego, wiele informacji o zaobserwowanym w lesie ogniu pochodzi od bydgoszczan spacerujących po Puszczy Bydgoskiej. Niestety, jak wszędzie trafiają się wyjątki i bywa, że trzeba angażować znaczne siły i środki w celu złapania podpalacza. Podobnie jest ze śmieciami w lesie. Mimo apeli różnych środowisk o zachowanie czystości w lesie, rokrocznie wywozimy z niego tony śmieci.

Leśna stacja meteorologiczna – dzięki niej określamy zagrożenie pożarowe.
Leśna stacja meteorologiczna – dzięki niej określamy zagrożenie pożarowe.

Leśna stacja meteorologiczna - dzięki niej określamy zagrożenie pożarowe.

Nadleśnictwo od wielu już lat prowadzi działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Ma ona na celu uświadomienie młodym bydgoszczanom, że na to by mogli biegać między gonnymi sosnami pracowały pokolenia leśników i że niewłaściwym postępowaniem to co rosło 100 lat, można zniszczyć w bardzo krótkim czasie. Mamy nadzieję, że czas spędzony na leśnych ścieżkach dydaktycznych
w Białych Błotach czy Łochowie zaowocuje w przyszłości i któreś
z odwiedzających pod bydgoski las dzieci, przejmie od nas pałeczkę i będzie dalej gospodarować naszym wspólnym dobrem.
Zapraszamy do odwiedzenia Puszczy Bydgoskiej i na stronę internetową: www.bydgoszcz.torun.lasy.gov.pl

Bór sosnowy na wydmach
Bór sosnowy na wydmach

Bór sosnowy na wydmach

Urokliwe jeziorko ukryte w lasach.
Urokliwe jeziorko ukryte w lasach.

Urokliwe jeziorko ukryte w lasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska