Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy chcą zbić interes na epidemii EHEC?

(HEJ)
Ponad 4 tysiące rolników w całym kraju ubiega się o rekompensatę za starty spowodowane paniką wywołaną bakterią EHEC
Ponad 4 tysiące rolników w całym kraju ubiega się o rekompensatę za starty spowodowane paniką wywołaną bakterią EHEC Monika Wieczorkowska
- Poświadczyłem koledze, że zniszczył zbiory pomidorów z powodu epidemii EHEC, bo poprosił mnie o to - stara się o odszkodowanie. Ale przecież nikt w naszym województwie nie utylizował tych warzyw - mówi "Pomorskiej" gospodarz spod Torunia. Ilu jest takich rolników?

Nasz rozmówca tłumaczy, że poświadczył nieprawdę z powodu...koleżeńskiej przysługi.
- Ale to oszustwo, źle się z tym czuję. Zwłaszcza, że mój kolega do biednych nie należy, a pieniądze z Unii Europejskiej, pochodzą przecież z naszych podatków. Okradamy samych siebie!
Co więcej - za poświadczenie nieprawdy grozi kara - od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (zgodnie z art. 247, ust.1 Kodeksu karnego).
W poniedziałek minął termin składania wniosków w ramach "Wsparcia w sektorze owoców i warzyw z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem bakterii EHEC".

Kryzys dotknął ogórki

Pomoc przeznaczona jest dla tych, którzy musieli wycofać swoje produkty ze sprzedaży z powodu paniki przed zabójczą bakterią. Rekompensaty mają pomóc producentom w złagodzeniu skutków kryzysu, który przyczynił się do ograniczenia spożycia świeżych owoców i warzyw.

Jest przeznaczone dla rolników uprawiających ogórki, sałatę, endywię, pomidory, słodką paprykę, cukinię. - Ogórki rzeczywiście były niszczone, bo to na nie spadło największe podejrzenie o to, że mogą znajdować się na nich bakterie. Ale wództwie kujawsko-pomorskim nie spotkałem się z tym, żeby ktokolwiek niszczył pomidory. Choć fakt, ich ceny spadły - dodaje nasz rozmówca. Sam uprawia pomidory od prawie 20 lat.

Okazuje się, że część nieuczciwych gospodarzy chce zbić interes na tragedii innych. A, jak zaznacza Unia - w sytuacji, gdy maksymalna kwota wsparcia zostanie przekroczona przez państwa członkowskie, może ona ulec redukcji.
Do piątku będą trwały kontrole, przeprowadzane przez pracowników Agencji Rynku Rolnego (która przyjmowała wnioski i zajmie się przekazywaniem pieniędzy). Sprawdzą, czy rolnicy ubiegający się o pomoc spełniają unijne wymogi.

Unia zmniejszy pomoc

Z kolei do 18 lipca państwa członkowskie, w tym też Polska, przekażą Komisji Europejskiej informacje o łącznych ilościach i powierzchni - wycofanych z rynku, nie zebranych lub zielonych zbiorach. KE podejmie wówczas decyzję o wysokości wsparcia dla poszczególnych krajów członkowskich. A pieniądze zostaną wypłacone do 15 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska