Jesteś tu: Strona główna Historia Artykuł

Srebrny skarb z XI wieku znaleziono w lesie niedaleko Prabut

Dodano: 12 lipca 2011, 19:00 Autor:

Pochodzące z XI wieku srebrne bransolety, zapinki, pierścienie i monety, a także szklane i bursztynowe paciorki znalazł przypadkowo w lesie mieszkaniec okolic Prabut. Skarb trafił do gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

Jak powiedziała PAP Danuta Król z Muzeum Archeologicznego, skarb został znaleziony w poniedziałek i tego dnia trafił do placówki. "W tej chwili rozpoczynamy wstępną selekcję i konserwację przedmiotów, które się na niego składają” – wyjaśniła Król.

Dodała, że wśród przedmiotów znalezionych w lesie jest m.in. srebrna kaptorga – noszone przez dawnych Słowian na szyi pudełko przeznaczone na zioła, pachnidła czy amulety. "Mamy pięć zachowanych w bardzo dobrym stanie i wykonanych z wysokiej próby srebra, pierścionków. Są zawieszki – niektóre w kształcie konika czy bransolety z zakończeniami w kształcie głowy węża” – powiedziała Król.

Przeczytaj też: Skarb wart miliardy dolarów odnaleziono w indyjskiej świątyni.

Jak dodała, wśród monet składających się na skarb są – pochodzące z XI wieku monety niemieckie, ale też arabskie monety z tego czasu. W miejscu znalezienia skarbu natrafiono też na fragmenty tkaniny oraz glinianego garnka, w którym najprawdopodobniej skarb został ukryty.

"Więcej na temat znalezionych przedmiotów będziemy mogli powiedzieć, gdy obejrzą je specjaliści od garncarstwa, biżuterii czy monet” – wyjaśniła dodając, że srebrne przedmioty składające się na znalezisko ważą w sumie ok. pół kilograma.

Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Henryk Paner powiedział PAP, że chciałby, aby znaleziony skarb, po przejściu konserwacji, wzbogacił wystawę stałą gdańskiej placówki. Zapytany o wartość znaleziska wyjaśnił, że w Polsce na tego typu skarby trafia się co kilka lat. "Jednak w naszych okolicach od dawna nie było tego typu przypadków” – powiedział dyrektor.

Skarb znalazł mężczyzna, który przejeżdżał przez las rozciągający się między miejscowością Susz (woj. warmińsko-mazurskie) i Prabuty (woj. pomorskie). W lesie wykonywano ostatnio jakieś prace, które najprawdopodobniej wzruszyły ziemię i przypadkiem wydobyły skarb na powierzchnię.

Więcej ciekawostek historycznych na stronie www.pomorska.pl/historia

Mężczyzna, który znalazł skarb, zgłosił ten fakt do wiceburmistrza Prabut, a ten – do pomorskiego konserwatora zabytków. "My z kolei poinformowaliśmy o sprawie Muzeum Archeologiczne i w poniedziałek przywieźliśmy skarb do Gdańska” – powiedział PAP rzecznik konserwatora zabytków, Marcin Tymiński.

Jak dodał Tymiński, jest duże prawdopodobieństwo, że znalazca skarbu otrzyma nagrodę z ministerstwa kultury. "Maksymalnie może ona wynieść 25-krotność średniego wynagrodzenia, zwykle jednak jest niższa. Najwyższa nagroda, o jakiej słyszałem, wynosiła 30 tysięcy złotych” – powiedział Tymiński.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • Muzeum Archeologiczne
  • Prabut
  • skarb
  • srebrny skarb
  • srebro
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.