Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieszawa. Ile powinna wynieść opłata za przedszkole? Na razie nie wiadomo.

Jadwiga Aleksandrowicz
W Otłoczynie w gm. Aleksandrów Kujawski był punkt przedszkolny, finansowany z funduszy unijnych. Teraz jest tu filia przedszkola w Stawkach. Rodzice nie zapłacą za dodatkowe godziny.
W Otłoczynie w gm. Aleksandrów Kujawski był punkt przedszkolny, finansowany z funduszy unijnych. Teraz jest tu filia przedszkola w Stawkach. Rodzice nie zapłacą za dodatkowe godziny. Jadwiga Aleksandrowicz
Zaproponowana przez burmistrza opłata za dodatkowe godziny w przedszkolu nie zyskała akceptacji radnych. Po burzliwej dyskusji uchwały w tej sprawie nie przyjęli. Ma to być przedmiotem obrad kolejnego posiedzenia.

To za drogo!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za opiekę przedszkolną w ramach tak zwanej pięciogodzinnej podstawy programowej rodzice przedszkolaków nie płacą. Płacą natomiast za wyżywienie, a także - w większości przedszkoli - za każdą dodatkową godzinę zajęć powyżej pięciu godzin.
Wysokość opłat za dodatkową godzinę określają samorządy uchwałami rad. Muszą to zrobić do końca sierpnia.

Na niedawnej sesji radni rozpatrywali propozycję burmistrza, by dodatkowa godzina opieki przedszkolnej kosztowała 1 złoty 80 groszy. Taka stawka wzbudziła sprzeciw niektórych radnych.

- Mam dwoje dzieci. Według tych stawek będę za każde płacić prawie dwieście złotych i do tego wyżywienie. Przecież tańsza będzie opiekunka - denerwowała się radna Agata Żmirska - Zbroniec, nowa dyrektorka Zespołu Szkół, w którego strukturze znajduje się nieszawskie przedszkole.
Wspierali ją inni radni. Sugerowano, by najpierw porozmawiać na ten temat z rodzicami. Po burzliwej wymianie zdań ostatecznie wysokości opłat nie uchwalono.

Przy okazji doszło do wymiany zdań między radnymi na temat, ile faktycznie jest w Nieszawie dzieci w wieku przedszkolnym i ilu rodziców jest zainteresowanych opieką przedszkolną nad maluchami. Wśród radnych krążyły dwie listy. Według jednej sensownie byłoby utworzyć dwie grupy, bo tyle jest dzieci w wieku przedszkolnym. Wedle innej część dzieci, które mogłyby chodzić do nieszawskiego przedszkola, nie mieszka w Nieszawie (nie są tu zameldowani ich rodzice), a niektóre przebywają z rodzicami za granicą. Próbowano na sesji wyjaśnić tę sprawę, ale się nie udało. Trzeba to zrobić do kolejnego posiedzenia rady, które trzeba zwołać jeszcze latem, bo i tak uchwalenia w określonym terminie wymagają też opłaty za wodę i ścieki.

Jakie opłaty ustalono w innych gminach?

W Aleksandrowie Kujawskim rada jeszcze nie uchwaliła nowych opłat. W Ciechocinku za każdą dodatkową godzinę trzeba zapłacić 1,74 złotych.
W gm. Waganiec radni zdecydowali się na kwotę 2,10 zł; w Raciążku - 1,50 zł, a w Bądkowie - 1,52 złotych. Gminy Koneck i Zakrzewo nie mają przedszkoli samorządowych. Gmina Aleksandrów Kujawski, która ma dwa przedszkola samorządowe oraz filię w Otłoczynie jako jedyna w powiecie zrezygnowała z takich opłat. Rodzice płacą jedynie za wyżywienie.

* * *

Sytuacja finansowa Zespołu Szkół w Nieszawie, w którego strukturach znajduje się samorządowe przedszkole, nie jest - oględnie mówiąc - komfortowa. Dlatego liczyć powinna się każda złotówka, także ta z opłat za przedszkole. Z drugiej strony mieszkańcy miasteczka również oglądają każdą złotówkę w swoich domowych budżetach. Wyważenie, jak bardzo można je obciążyć opłatami, wymaga rozwagi. Dobrze, że rada chce skonsultować ten problem z rodzicami maluchów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska