Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Murzynnie odnaleziono fragmenty ceramiki średniowiecznej i urn kultury pomorskiej

Dariusz Nawrocki, [email protected], tel. 52 357 22 33
Fragmenty ceramiki odnalezione w Murzynnie
Fragmenty ceramiki odnalezione w Murzynnie Dariusz Nawrocki
- Słyszałem, że w latach 50. na tym terenie ktoś znalazł dzbanek z monetami rzymskimi - wyznaje jeden z okolicznych mieszkańców.

Murzynno (gmina Gniewkowo) to miejscowość z bardzo ciekawą przeszłością. Już 2000 lat przed naszą erą osiedlali się tu ludzie. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne. W XIII i XIV wieku wieś należała do Zakonu Krzyżackiego. Istniał tutaj murowany dwór obronny przez niektórych nazywany nawet zamkiem.

Ludzkie szczątki

W Murzynnie znaleziono również grot i siekierkę kamienną
(fot. Dariusz Nawrocki)

Jak się dowiedzieliśmy, jeszcze dziś rolnicy podczas prac polowych znajdują tutaj przeróżne "skarby". Najczęściej są to fragmenty ceramiki lub kamienne narzędzia. Miejsce to odwiedzają również poszukiwacze skarbów. Są widywani nawet z wykrywaczami metali.

Pan Ryszard (nazwisko do wiadomości redakcji) często spaceruje po polach w okolicy Murzynna, Żyrosławic i Klepar. Interesuje go historia tego miejsca. Od czasu do czasu znajduje coś mniej lub bardziej ciekawego. Obok najnowszego swego znaleziska w Murzynnie nie mógł przejść obojętnie.

Znalazł kamienną siekierkę, grot - prawdopodobnie od włóczni oraz przęśliki do narzędzi tkackich. Na jednej ze skarp zobaczył fragmenty czaszek. Przekonuje, że nie musiał kopać głęboko, by znaleźć kolejne, a obok nich fragmenty naczyń. Dlatego o wszystkim poinformował Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na miejscu pojawił się archeolog.

Pochówek na cmentarzu

Jak się dowiedzieliśmy od Iwony Brzozowskiej, kierownik Delegatury w Bydgoszczy, sprawą znalezionych ludzkich kości zajął się gniewkowski Ratusz i miejscowy proboszcz. Złożono je do drewnianej skrzyni i pochowano na cmentarzu w Murzynnie.

- Z dokumentacji sporządzonej przez naszego archeologa wynika, że na miejscu znaleziono nieliczne fragmenty ceramiki średniowiecznej i urn kultury pomorskiej. Nie są to spektakularne odkrycia. Na Kujawach tego typu znaleziska są bardzo częste - przekonuje Iwona Brzozowska.

Dlatego też wbrew oczekiwaniom pana Ryszarda, na miejscu nie będą prowadzone żadne prace archeologiczne. Przy okazji Iwona Brzozowska przypomina, że na wszelkie poszukiwania archeologiczne trzeba mieć pozwolenia konserwatorskie. O znalezionych przypadkowo przedmiotach mogących mieć wartość historyczną należy poinformować konserwatora lub najbliższy urząd gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska