Brzózki powitają artystów

Dodano: 4 lipca 2011, 0:25 Autor:

Brzózki to artystyczna wieś. Tylu twórców i ludzi czułych na sztukę nie ma chyba w żadnym innym szubińskim sołectwie. A latem będzie ich tu jeszcze więcej.
Prace artystów z Brzózek podziwiać można było mi in. podczas niedawnego  "Święta Tura”. Leżące w sąsiedztwie Turu sołectwo Brzózki miało tam swoje stoisko.

Prace artystów z Brzózek podziwiać można było mi in. podczas niedawnego "Święta Tura”. Leżące w sąsiedztwie Turu sołectwo Brzózki miało tam swoje stoisko. (fot. Maja Stankiewicz)

W lipcu w Brzózkach odbędą się dwa plenery. Na pierwszy, który rozpocznie się już w tym tygodniu, w czwartek 7 lipca - zjadą do Brzózek malarze.

Z Bydgoszczy i Pałuk

- Będzie ich ośmiu. Głównie z Bydgoszczy, Łochowa, Szubina - informuje Katarzyna Baszak, komisarz pleneru. - Powiozę ich w nasze najpiękniejsze zakątki. Tam będą pracować w ciągu dnia. We wsi spotkać ich wszystkich będzie można dopiero wieczorem - wyjaśnia.
Artystom udzielą gościny sami mieszkańcy. Tylko u pani komisarz lokum znajdzie czterech uczestników pleneru. A hasło, które przyświecać będzie ich pracy to: "Nadnoteckie pejzaże pędzlem malowane”.

Plener malarski potrwa do niedzieli 10 lipca, a już 16 bm. artystów malarzy zastąpią w Brzózkach rzeźbiarze. Również będzie ich ośmiu, w tym miejscowy artysta Mateusz Malesa. Przyjedzie też na plener Piotr Woliński z Kcyni. Zbyszko Piwoński ze Żnina, Stanisław Panfil z Mogilna. Nawet jeden z twórców śląskich zawita do Brzózek.

Uwiecznią wiejskie profesje

Podczas pleneru artyści tworzyć będą rzeźby plenerowe w drewnie. A główne przesłanie ich pracy to: "Dawne profesje mieszkańców”.

Prace powstałe podczas obu plenerów zaprezentowane zostaną szerszej publiczności 3 września, podczas dorocznego "Święta Brzózek”. Poznać bliżej będzie można wtedy także samych artystów, którzy pokażą swoje dzieła, nie tylko te wykonane w Brzózkach. - Rzeźby ustawione zostaną wzdłuż drogi na postumentach - informuje Mateusz Malesa, jeden z uczestników pleneru.

A organizatorem wakacyjnych spotkań artystów są: sołectwo Brzózki i parafia w Turze.

Czytaj więcej o:
  • Brzózki
  • parafia w Turze
  • plener malarski
  • rzeźbiarze
  • wieś artystyczna
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Mrocza. Nasypy już są, kłopoty też

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
pomorska24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 800 111 006

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

pomorska.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.pomorska.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.